Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (679) Data wydania: 12.11.13

Sandra jedzie do Emiratów Arabskich po medal

23-letnia wodzisławianka wystartuje w mistrzostwach świata w brazylijskim ju-jitsu.

Sandra Pniak, 23-letnia wodzisławianka w kwietniu przyszłego roku pojedzie na Mistrzostwa Świata w brazylijskim ju-jitsu, które odbędą się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi. To efekt wygranego turnieju kwalifikacyjnego, który odbył się 26 października w Warszawie.

Wygrana ze Szwedką

Warszawski turniej był jednym z dwóch europejskich zawodów, w których można było wywalczyć bilet do Abu Dhabi. Kilkuset zawodników walczyło w różnych kategoriach wagowych oraz na różnych stopniach zaawansowania. Sandra Pniak, która jest zawodniczką klubu Octagon Rybnik mierzyła się z rywalkami w kategorii do 66 kg, w pasach niebieskich (to średni poziom wtajemniczenia w techniki bjj). Najpierw musiała dostać się co najmniej do półfinału swojej kategorii, co równało się z awansem do kategorii open czyli bez względu na wagę. Dopiero zwycięstwo w kategorii open dawało bilet do Emiratów Arabskich. Wodzisławiance wygrana nie przyszła łatwo. W jednej z walk o wygranie kategorii wagowej musiała uznać wyższość rywalki Marii Runquist ze Szwecji. - To była wyrównana walka, a ja przegrałam najmniejszym możliwym punktem – mówi Sandra Pniak. Ten pojedynek kosztował ją mnóstwo sił, co nie pozostało bez znaczenia w kontekście późniejszych walk w kategorii open. Tam wodzisławianka wygrała kolejne dwa pojedynki, zaś w finale ponownie przyszło jej mierzyć się ze Szwedką. Wodzisławiankę czekało więc nie tylko wyzwanie czysto sportowe, ale również natury psychologicznej – walczyła z rywalką, z którą już raz na tym turnieju przegrała. Dziewczyna udźwignęła jednak to obciążenie. Pojedynek znów co prawda był bardzo wyrównany, ale tym razem zakończył się minimalnym zwycięstwem Sandry 2:1. Tym samym spełniło się jej pragnienie – wyjazd na światowy czempionat do Abu Dhabi. Wyjazd możliwy o tyle, że wszelkie koszty wyjazdu i pobytu w Emiratach biorą na siebie organizatorzy.

Jest awans, pora na medal

- Samo zakwalifikowanie się do tej imprezy było wielkim marzeniem, więc jak je osiągnęłam to pomyślałem, że ojejku to chyba wszystko o czym mogłam śnić. Ale teraz mam już kolejne marzenia, czyli przywiezienie z Emiratów medalu – mówi dziewczyna. Wcześniej jednak, bo w styczniu czekają ją Mistrzostwa Europy. I tam również chce powalczyć o medal. Nie jest bez szans bo wywalczyła już medale na mistrzostwach Europy i świata, z których przywoziła brązowe krążki. - Tyle, że wtedy walczyłam w graplingu, a to trochę inna dyscyplina niż brazylijskie ju-jitsu – wyjaśnia. - Tych sukcesów nie byłoby gdyby nie wsparcie moralne i finansowe mamy, doświadczenie klubowego trenera Grzegorza Jarząbka, pomoc fizjoterapeuty Arka Kości oraz wsparcie prezydenta Wodzisławia Mieczysława Kiecy – dodaje Sandra Pniak.

(art)


Chciała tańczyć więc... zaczęła trenować judo

Przygoda Sandry Pniak ze sztukami walki zaczęła się od... kursu tańca. - W wieku 12 lat zamarzyły mi się tańce. W wodzisławskim MOK-u organizowany był nabór. Niestety przyszłam za późno i nabór był już zamknięty. Starsza siostra powiedziała że w takim razie zapisuje się do szkółki judo. Wyszłam z założenia, że skoro nie mogę tańczyć to również spróbuję tego judo – opowiada Sandra. Najpierw trenowała w klubie z Wodzisławia, później w Rybniku. Jak sama przyznaje podczas przygody z judo spory wpływ wywarł na nią trener Artur Kejza. Cztery lata temu postanowiła spróbować czegoś innego. Trafiła na trening bjj i teraz w tej dyscyplinie odnosi sukcesy.