Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (675) Data wydania: 15.10.13

Francuzi oczarowani śląskim folklorem i regionalnymi daniami

MARKLOWICE Śląskie pieśni i tańce, do tego pyszny sernik, jabłecznik i kołocz –  wszystko to zrobiło ogromne wrażenie na mieszkańcach francuskiego miasteczka Barlin, gdzie z rewizytą gościli marklowiczanie.

Pod koniec września do zaprzyjaźnionego z gminą Marklowice francuskiego Barlin pojechało  8 pań z Koła Gospodyń Wiejskich i dwuosobowy zespół muzyczny Coral.   Grupa zrobiła furorę serwując francuskim gospodarzom m.in. śląskie piosenki. Furorę zrobiły także panie z KGW, które przygotowały sernik z galaretką, ciasto cynamonowe z jabłkami, ciasteczka weselne. Nie mogło też zabraknąć kołocza, który upiekli piekarze z Marklowic.

Wspólne korzenie

Barlin to byłe miasteczko górnicze, liczące ok. 8 tys. mieszkańców. Eksploatacja górnicza w regionie Pas de Calais, do którego należy, zakończyła się w 1990 roku. – Z merem Barlin spotykaliśmy się na międzynarodowych konferencjach organizowanych przez Europejską Organizację Gmin Górniczych w Anglii, czy Hiszpanii – wspomina Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. – W trakcie jednej z wizyt mer widać chciał mnie tak trochę podpuścić mówiąc: „wiesz, a my mamy takie wybory miss Barlin” – śmieje się wójt. – Ale tym, co przeważyło o podjęciu współpracy z tą miejscowością był fakt, że 40 proc. mieszkańców gminy ma polskie korzenie. Kiedy to usłyszałem aż mnie szarpnęło, choć wiedziałem przecież, że we wszystkich tych francuskich miasteczkach górniczych polska społeczność jest bardzo mocno reprezentowana. Co nie znaczy, że wszyscy mówią perfekcyjnie po polsku, bo czasem jest to przecież emigracja z lat po pierwszej wojnie światowej. Drugą sprawą, która przeważyła o nawiązaniu ściślejszej współpracy z Barlin był fakt, że to byłe miasteczko górnicze. My przecież ciągle uczymy się rewitalizacji terenów pogórniczych i możemy skorzystać z doświadczeń Francuzów.

Spotkanie bez barier

W 2007 r. obie gminy podpisały porozumienie dotyczące współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej. I tak do tej pory zorganizowano już m.in. wymianę młodzieży i zespołów muzycznych, grup gimnastycznych.

W maju ubiegłego roku w Marklowicach zorganizowano warsztaty kulinarne, podczas których potomkowie polskich emigrantów zaprezentowali dania kuchni regionalnej, m.in. serowo–boczkowy keks i smakowite przekąski, a w tym roku przyszedł czas na rewizytę. – Na spotkanie z nami przyszło 130 osób – wspomina wójt. – Uczestniczyliśmy też w inauguracji centralnego placu miasteczka. Podczas tego kilkudniowego pobytu spotykaliśmy się z wyjątkową serdecznością. To było bardzo przyjacielskie spotkanie, bez żadnych fasad i barier – podsumowuje wójt Chrószcz.

(abs)