Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (634) Data wydania: 02.01.13

Dostać w tytę w weekend, obejrzeć w poniedziałek

W mieście ma przybyć ulicznych kamer. Zdaniem radnego Andrzeja Likosa w ślad za tym powinny wzrosnąć nakłady na straż miejską.

RADLIN  – Mówimy o potrzebie zwiększenia porządku w mieście, a tak de facto mamy za mało strażników. Chcemy rozbudować monitoring, tylko w tej sytuacji po co? Komu jest potrzebne oglądanie w poniedziałek nagrania, że ktoś w weekend dostał w tytę? To musztarda po obiedzie – argumentował na grudniowej sesji rady miasta Andrzej Likos i zasugerował konieczność wprowadzenia stałej obsługi monitorigu podczas weekendów. Tym bardziej, że na miejskich funkcjonariuszy spada coraz więcej zadań. Ostatnio obsługa fotoradaru. – Niedługo dojdą kolejne obowiązki związane z nową ustawą śmieciową. Jeśli chce się osiągnąć  ład i porządek, potrzebne są nakłady – zauważył radny.

Marne szanse

Obecnie w Radlinie zatrudnionych jest 6 strażników na 7 etatach. Budżet straży na ten rok ma wynieść 529,5 tys. zł. – Staramy się w miarę możliwości obsadzać jak najwięcej dni, ale masz stan etatowy nie pozwala na nieustanną obsługę montorningu. Musielibyśmy zrezygnować z innych naszych zadań – argumentuje komendant radlińskich strażników, Andrzej Porębski. Mało prawdopodobne, by liczba funkcjonariuszy wzrosła. – Trzymają nas wskaźniki budżetowe. Jeśli zatrudnimy kolejne osoby, trudniej będzie je utrzymać. Natomiast w tym roku planujemy rozbudowę budynku Inco, w którym ma znaleźć się powiatowa drogówka. W związku z tym być może nie będziemy musieli stawiać mobilnych fotoradarów i nasi strażnicy będą mieli mniej papierkowej pracy – podkreśla burmistrz Barbara Magiera. 

Docelowo 40 kamer

W budżecie na ten rok na rozbudowę miejskiego monitoringu przeznaczono 100 tys. zł. Zdaniem komendanta Porębskiego inwestycja jest porzebna, bo lata praktyki pokazały że punkty, w których wiszą kamery, stały się dużo bardziej bezpieczne. – W tej chwili posiadamy 15 kamer. Planowany jest zakup około 30. Z tym, że w tej liczbie przewidziana jest również wymiana zużytego i przestarzałego sprzętu. Sądzimy, że ostatecznie monitoring będzie liczył mniej więcej 40 kamer – wylicza komendant. Ściągnięty sprzęt w razie potrzeby zostanie wykorzystany na części. Jeszcze nie wiadomo, gdzie zostaną zamontowane nowe kamery. Na pewno w miejscach newralgicznych. – W tym zakresie planujemy konsultacje – zapowiada Porębski. Nowy, zbudowany od podstaw system monitoringu ma opierać się w głównej mierze na kamerach stacjonarnych, uzupełnionych o obrotowe. 

(mas)