Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (628) Data wydania: 20.11.12

Kącik ZUS

Poradnik

Chcę przejść na rentę, ale znajoma zaproponowała mi nieuciążliwą pracę w firmie syna. Czy jak się ZUS dowie, że pobieram rentę i jeszcze pracuję, odbierze mi rentę?

Czytelnik


Pracując na rencie trzeba uważać, by nie przekroczyć limitu dodatkowych zarobków. Czytelnik, bez konsekwencji zmniejszenia świadczenia, może zarobić do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (od 1 września 2012r. jest to kwota 2447,80 zł brutto). Osiąganie przychodu nieprzekraczającego 70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez prezesa GUS, nie powoduje zmniejszenia świadczenia. Po przekroczeniu tego progu renta jest zmniejszana. Jeżeli jednak w czasie dorabiania do renty przekroczony zostanie próg 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 września 2012 r. jest to 4545,90 zł brutto) ZUS zawiesi wypłatę renty. 



Przepracowałem w sumie 40 lat, niedawno skończyłem 57. rok życia. Od czerwca br. roku jestem na zasiłku dla bezrobotnych (w ostatnim zakładzie pracowałem od 2006 r. do czerwca 2012 r.). Zakład rozwiązał ze mną umowę, bo była zawarta na czas określony. Czy mogę starać się o świadczenie przedemerytalne?

Marian z Mszany


Ubezpieczony zatrudniony na czas określony nie spełnia warunków wymaganych do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić z przyczyn ekonomicznych dotyczących zakładu pracy lub likwidacji zakładu pracy.



Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i zakład pracy chce mnie zatrudnić na umowę o dzieło. Czy zatrudniając się na taką umowę podlega się tym samym zasadom rozliczeniowym z ZUS jak na umowę o pracę?

Jan Z.


Nie, samoistna umowa o dzieło, a dokładniej przychód uzyskiwany z tego tytułu, nie ma wpływu na wysokość świadczenia przedemerytalnego. Wyjątek stanowi umowa o dzieło, która wykonywana jest na rzecz pracodawcy, z którym ma się jednocześnie podpisaną umowę o pracę. W takiej sytuacji zarówno przychód uzyskiwany z umowy o pracę, jak i umowy o dzieło wpływa na wysokość przedmiotowego świadczenia.

Beata Kopczyńska rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku