Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (620) Data wydania: 25.09.12

„Opowieści Starego Bugle z Gorzic” napisane w trzy dni

GORZYCE  – Wpadł na pomysł i w trzy dni napisał książkę, w której czytelnik odnajdzie siebie

Książka „Opowieści starego Bugle z Gorzic”, których autorem jest Piotr Będziński z Gorzyc to lektura dotykająca rzeczy ważnych, ale też wesoła i bardzo swojska. – Chciałem napisać książkę w gwarze, zawierającą tradycyjne wartości, po przeczytaniu której czytelnik może stwierdzić, że poniekąd opowiada ona o nim samym – mówi autor „Opowieści”.

Fikcyjny bohater, realne problemy

Na pomysł ich napisania Piotr Będziński wpadł kilka tygodni temu.  Napisanie kilkudziesięciostronicowej książki zajęło mu trzy dni. Przysiadł w piątek, skończył w niedzielę. Ale jak przyznaje, materiał do niej odkładał się w głowie od wielu, wielu lat. – Książka choć opowiada o wymyślonych bohaterach i ich przygodach, dotyka jak najbardziej realnych problemów. Powstała z tego, czego sam w jakiś sposób doświadczyłem lub od kogoś zasłyszałem. Nieprzypadkowo na stronie tytułowej znajduje się uwaga, że to opowieści wysłuchane – podkreśla autor.

Bohaterem książki jest niejaki Bugla, rześki emeryt z pięćdziesięcioletnim stażem małżeńskim, urodzony w Bytomiu, ale ożeniony i mieszkający w Gorzycach. W kolejnych opowiadaniach, których w książce jest w sumie 12 przedstawione są jego perypetie. Jedne dotykają użytkowania telefonu komórkowego, inne prób złożenia mebli z Ikei. W zamierzeniu autora tytułowy Bugla zmaga się tymi samymi problemami, z jakimi na co dzień zmaga się przeciętny człowiek. Nawet nazwisko bohatera ma ułatwić czytelnikowi utożsamienie się z nim. – Bugla to popularne na Śląsku a przez to swojsko brzmiące nazwisko, którego w Gorzycach i okolicznych miejscowościach nie brakuje – tłumaczy Będziński.

W obronie tradycyjnych wartości

„Opowieści..” napisane są luźnym językiem i ze sporą dawką humoru. Ale dotykają przy tym  ważnych spraw. Autor duży nacisk położył na pokazanie tradycyjnych wartości, którymi kieruje się główny bohater. Jak tłumaczy Będziński, to wartości, które są obecne w życiu każdego Ślązaka od lat, i które warto zachowywać i kultywować. – Oczywiście nie ukrywam, że przedstawiony w książce obraz jest subiektywny. Ale uważam, że o takich wartościach jak małżeństwo, które jest związkiem kobiety i mężczyzny, potrafiących przeżyć wspólnie pół wieku,  warto pisać. Szczególnie dziś, kiedy te tradycyjne wartości próbuje spychać się w kąt, bo rzekomo w XXI wieku nie ma dla nich miejsca  – wyjaśnia.

Książka po śląsku

Najbardziej charakterystyczną cechą „Opowieści...” jest to, że są one spisane w gwarze śląskiej, czy jak kto woli śląskim języku. – Skoro my tu godomy, ta godka jest dla nas czymś normalnym, to i naturalną koleją rzeczy jest, że i książka została spisana w gwarze. W ustach gorzyckiego emeryta, którym jest Bugla literacka polszczyzna nie brzmiałaby wiarygodnie. On sam straciłby wówczas na wiarygodności – wyjaśnia Będziński. Zarazem zaznacza, że książka nie jest próbą opowiedzenia się po którejkolwiek ze stron coraz bardziej napiętego konfliktu dotyczącego uznania lub nie gwary śląskiej za język.

Jedno z pierwszych opowiadań dotyczy właśnie godki. Bugla broni w nim swojej mowy, zarazem przytomnie jednak zauważa, że kilka przystanków dalej ktoś może godać niekoniecznie tak samo jak on sam. I przypomina prostą prawdę, że nie ma jednej „godki”, że śląska mowa mieszkańca Bytomia, Piekar albo Istebnej różni się a zarazem nie ma w tym nic złego.

Ciąg dalszy perypetii Bugli już pod koniec roku

„Opowieści Starego Bugle z Gorzic” zostaną wydane przez autora w nakładzie 1000 sztuk. Trafią do sprzedaży w najbliższych dniach. Na terenie gminy Gorzyce będzie je można kupić w tych samych punktach, co gazetę „U nas”. Być może później będzie dostępna również w gminie Godów i Krzyżanowice. Cena ma być przystępna i wyniesie 13–14 zł.  Piotr Będziński nie wyklucza, że w okolicach świąt Bożego Narodzenia pojawi się kolejny tom „Opowieści...”, poświęcony właśnie tematyce świątecznej.

Artur Marcisz