Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (617) Data wydania: 04.09.12

Kącik ZUS

Poradnik

W tym roku skończyłem 55 lat i straciłem pracę. Od kilku miesięcy jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Przepracowałem 25 lat, z czego 15 lat w warunkach szkodliwych? Czy mogę liczyć na wcześniejszą emeryturę. Należę do OFE, do II filaru.

Stanisław z Czernicy

Mężczyzna posiadający na dzień 1 stycznia 1999 r. okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w wymiarze wynoszącym 15 lat oraz okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 25 lat, nabywa prawo do emerytury z chwilą osiągnięcia wieku 60 lat. Emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego lub złożenia wniosku o wykreślenie z OFE. Z tego wynika, że nie spełnia Pan warunków do przyznania emerytury.


W ubiegłym roku skończyłem 60 lat, nadal jednak pracuję, pod koniec sierpnia minie rok od momentu podjęcia pracy na emeryturze. Czy mogę wystąpić o przeliczenie świadczenia?

Emeryt z Gorzyc

Ponowne ustalenie emerytury z uwzględnieniem zapisanych składek na koncie ubezpieczonego jest możliwe po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Ponowne ustalenie świadczenia jest możliwe na wniosek zainteresowanego. Świadczenie w podwyższonej wysokości będzie wypłacane od miesiąca zgłoszenia wniosku.


Otrzymałem dodatkowe świadectwo pracy z okresu, który był przyjęty do ustalenia kapitału początkowego. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o ponowne przeliczenie kapitału początkowego? Gdzie mam złożyć wniosek, u pracodawcy, czy w ZUS?

Adam z Wodzisławia

Wniosek o przeliczenie kapitału początkowego wraz z nowym świadectwem pracy powinien zostać złożony w jednostce ZUS, która wydała decyzję ustalającą wartość kapitału. Może on być złożony osobiście lub wysłany pocztą. Wniosek ten może być również napisany odręcznie. Ważne jest aby pozwalał na zidentyfikowanie ubezpieczonego oraz zawierał numer decyzji ustalającej wartość kapitału i informację, czego wniosek dotyczy. Organ rentowy może przeliczyć wartość kapitału początkowego, m.in. wówczas, gdy po uprawomocnieniu się decyzji zainteresowany przedłoży nowe dowody mające wpływ na wysokość naliczonego już kapitału. Takim dowodem jest dodatkowe świadectwo pracy z okresu, który był brany pod uwagę przy ustalaniu kapitału początkowego. Przedłożenie nowego świadectwa spowoduje wzrost okresów składkowych, a tym samym wzrost wysokości kapitału. Zwiększenie okresów składkowych może też skutkować zwiększeniem okresów nieskładkowych, ograniczonych do 1/3 udowodnionych okresów składkowych.


Jestem uprawniona do świadczeń przedemerytalnych. Wkrótce wyjadę za granicę do pracy jako opiekunka osób starszych. Czy muszę o tym fakcie poinformować ZUS?

Grażyna z Radlina


Tak, podejmując legalną pracę za granicą jest Pani zobowiązana przedłożyć w ZUS zaświadczenie o uzyskanych z tego tytułu przychodach w walucie danego państwa.