Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (578) Data wydania: 06.12.11

Odra nam wysycha

REGION Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie nie mają wątpliwości – tak mało wody w Odrze nie było od lat. W punkcie pomiaru w Chałupkach woda spadła poniżej stanu odnotowanego w 1956 roku.

Józef Komor od lat przewozi samochody promem przez Odrę w Grzegorzowicach (powiat raciborski). Do tej pory jedynie wyjątkowo srogie zimy i kra spływająca rzeką unieruchamiała przeprawę. Tydzień temu, po raz pierwszy jego prom osiadł na dnie ze względu na rekordowo niski poziom rzeki. – Musiałem zawiesić kursy promu po raz pierwszy od piętnastu lat – mówi Józef Komor. – Wody jest tak mało, że nie sposób podpłynąć pod brzeg – dodaje.

Trzy miesiące bez deszczu

Najgorzej sytuacja wygląda na południu Polski. – Taka sytuacja spowodowana jest bardzo niskimi opadami w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wysokość opadów w całej zlewni Odry, a szczególnie jej górnej części i po stronie czeskiej była dużo poniżej normy wieloletniej. Jest to nawet mniej niż połowa dla średniej z wielolecia – mówi dr Leszek Jelonek, kierownik biura prognoz hydrologicznych IMGW we Wrocławiu. Na wodowskazie w Chałupkach Odra opadła do historycznego stanu 104 centymetrów. Ostatnim razem tzw. minimum absolutne odnotowano w sierpniu 2007 roku. Teraz jest jej mniej o 10 centymetrów i jest to najniższy poziom od co najmniej 55 lat. – Minimum absolutne to najniższy stan w danym ciągu obserwacyjnym. Ciąg obserwacyjny sięga roku 1956. Cały ciąg obserwacji jednorodnych prowadzono już wcześniej, ale w statystykach korzystamy z danych z 55 lat, co jest związane również z regulacjami koryta Odry – dodaje hydrolog. Jedyna radą na wysychające rzeki są opady deszczu, te jednak musiały być wyjątkowo obfite. – Aby sytuacja się zmieniła musiałyby wystąpić opady deszczu, ale na pewno nie rzędu milimetra czy dwóch na metr na dobę, bo jest to praktycznie nieodczuwalne. Zmiany przyniosłyby opady rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu milimetrów na metr kwadratowy i też wiele zależy od miejsca, w którym by wystąpiły – tłumaczy dr Jelonek.

Problem Europy

Dramatyczna sytuacja występuje nad całą Europą. Za taki stan rzeczy należy obwiniać blokadę wyżową, która rozwijając się nad naszym kontynentem skutecznie uniemożliwiła wejście niżów przynoszących ze sobą opady deszczu. Dla porównania, w listopadzie spadły w Holandii około 4 litry deszczu na metr kwadratowy. Jest to zastraszająco mało, ponieważ norma dla tego miesiąca wynosi 90 litrów.

(acz)