Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (528/529) Data wydania: 21.12.10

Każdy poniedziałek jest dla mnie Wigilią

Mogę pokazać innym, że życie na wózku też może być piękne – mówi sparaliżowany Łukasz Śmietana.

Wodzisławskie II Liceum Ogólnokształcące jest szkołą z klasami integracyjnymi. Od trzech lat organizuje koncerty, z których dochód przeznaczany jest na pomoc dla uczniów niepełnosprawnych, którzy kształcą się w jej murach. W tym roku uczniowie i nauczyciele postanowili wesprzeć sparaliżowanego kolegę z trzeciej klasy. Łukasz Śmietana porusza się na wózku. Przechodzi intensywną rehabilitację, która przynosi efekty, ale sporo kosztuje. Osiemnastoletni chłopak, którym opiekuje się siedemdziesięcioletnia babcia potrzebuje pomocy finansowej, niezbędnej do zakupuspecjalistycznego sprzętu. Koncert, jaki 16 grudnia II LO zorganizowało w Wodzisławskim Centrum Kultury, o krok przybliży go do jego sfinansowania. – Dochód z biletów, a każdy to 3 zł, zostanie przeznaczony na dalszą rehabilitację Łukasza – mówi Renata Szymanek, nauczycielka. – Zbieramy na pionizator, dzięki któremu nasz uczeń będzie próbował wstawać. Ceny sprzętu wahają się od 3 do 7 tys. zł – uzupełnia.

Razem raźniej

Dla Łukasza wystąpili szkolni wokaliści, tancerze i muzycy. Na scenie pojawił się też bohater koncertu. – Dla mnie każdy poniedziałek jest Wigilią – mówi wzruszony uczeń. – Wtedy przyjeżdżam do szkoły, mam kontakt z rówieśnikami. Nie siedzę zamknięty w domu. To wspaniałe chwile – przekonuje. W pierwszej klasie Łukasz w ogóle nie pojawiał się na zajęciach. Od kiedy może uczestniczyć w lekcjach, dni nabrały dla niego innego znaczenia. – Najkrócej mówiąc, to dla mnie krok do normalności – dodaje.

Jak podkreśla, stosunek otoczenia do ludzi niepełnosprawnych powoli ulega zmianie. To, co działo się parę lat temu, brak wsparcia i niezrozumienie, odchodzi w niepamięć.

Walczę ze sobą

– Niepełnosprawni są częścią społeczeństwa. Ludzie to widzą i chcą widzieć – przekonuje. – Czasem faktycznie czułem się jak obcy, choć byłem u siebie. Ale zapewniam, że nie różnię się niczym od innych prócz tego, że pewne części ciała zbuntowały się – mówi z uśmiechem. Z optymizmem w głosie podkreśla, że siłę na każdy dzień dostarczają mu otaczający go ludzie. Przekonują, że da radę, że pójdzie do przodu.  – Ich serce  i poświęcenie daje mi motywację, bo walczę sam ze sobą – mówi.  Ścierać musi się też z rzeczywistością.  – Każdy problem jaki pokonuję, to dla mnie satysfakcja. Mogę pokazać innym, że życie na wózku też może być piękne – dodaje. W szkole zawsze może liczyć na pomoc Sylwii Pisulskiej i Michaliny Kalisz, w domu oprócz babci w codziennych czynnościach pomaga kuzyn Marcin.

Niezłomny charakter

Ma marzenia, jak każdy nastolatek. Chce nauczyć się grać na organach a w przyszłości założyć firmę przewozową. Najpiękniejszy prezent jaki otrzymał to przyjazd taty na święta Bożego Narodzenia, dwa lata temu. – Tata pracuje za granicą. Od wielu lat spędzam święta bez niego – opowiada załamując głos. – Dojrzałości musiałem nauczyć się szybko i jeszcze o nią powalczę – zapewnia. 

Koledzy ze szkolnej ławy o Łukaszu wypowiadają się w samych superlatywach. Czasem zazdroszczą mu sił i uporu, z jakim pokonuje każde trudności.

(mag)