Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (528/529) Data wydania: 21.12.10

Sztuka to furtka do niezależności

Jako uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej trafiła do Państwowego Ogniska Plastycznego i to do grupy dorosłych

Tak jak każdy artysta stara się malować to, co czuje. Wykonane grafiki, obrazy odzwierciedlają historię jej życia. Jak podkreśla,  nie zawsze usłanego różami. Dominuje w nich tematyka kobieca. – Pracę licencjacką poświęciłam zagadnieniu cierpienia w sztuce, magisterską zaś samotności. W obu przypadkach przewija się przez nie motyw kobiety – mówi Karolina Gajewska, która od kilkunastu lat przelewa swoje emocje na płótna.

Rodzice poznali się na jej talencie

Artystka od zawsze związana była z Wodzisławiem. Tu był jej dom rodzinny, tu od 10 lat wychowuje syna Karola. Jej dziadek i ojciec byli malarzami. – Na początku tata szukał dla mnie artystycznego zajęcia, by po części zrealizować swoje niespełnione marzenie. To on wspierał mnie i pomagał rozwijać talent – wspomina. Kiedy go zabrakło, Karolina straciła bratnią duszę. Ale nie pozostała zupełnie sama. Zawsze może liczyć na ciepłe słowo matki.

Korzystała z porad profesjonalistów

Jako uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej  trafiła na zajęcia do Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Miała ze sobą dwie prace i to wystarczyło, by jako najmłodsza absolwentka w historii szkoły trafiła od razu do grupy dorosłych. Tam po raz pierwszy zetknęła się z profesjonalnym rysunkiem, projektowaniem graficznym, historią sztuki. Jako licealistka chodziła na lekcje rysunku do Franciszka Niecia z zamiarem zdawania na katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Za pierwszym podejściem nie udało się zasiąść w ławach ASP.  – Przygotowywałam się do kolejnego egzaminu, a w międzyczasie zostałam wolnym słuchaczem tej uczelni – wyjaśnia. – Pół dnia rysowałam, pół dnia pozowałam – dodaje. Korzystała też z porad Dudy Gracza.  – Ten artysta miał charyzmę. Wielu studentów wychodziło z jego gabinetu z płaczem. Dlatego nikogo nie powinno dziwić moje zadowolenie, kiedy kilka moich prac uznał za całkiem dobre – puentuje. Później okazało się, że wydział artystyczny powstaje w Cieszynie. I to tam, zamiast katowickiej uczelni,  Karolina kontynuowała edukację. Studia ukończyła dyplomem z grafiki i aneksem z malarstwa. Dziesięć lat temu urodziła syna. Wychowuje go sama.

W świat

W twórczości Karoliny Gajewskiej dominuje tematyka figuratywna, grafika warsztatowa, linoryt i malarstwo. Twórczość opiera na obserwowaniu ludzkiego ciała. Po raz pierwszy swoje dzieła wystawiła w 1998 roku w wodzisławskiej Galerii Sztuki Użytkowej. Jej prace powędrowały  między innymi do Wilna, Malmo, jaki i na salony polskich galerii – do Katowic, Cieszyna, Skoczowa.

Stuprocentowa artystka

Oprócz obrazów 29–letnia artystka projektuje i wykonuje biżuterię. Zaczęło się od drobiazgów dla siebie i najbliższych, teraz klientów na oryginalne ozdoby nie brakuje. – Kiedy widzę zachwyt w oczach klientek, to jestem szczęśliwa. Jakbym miała taką możliwość, to rozdawałabym je za darmo –  mówi.  Pasja jest jednak bardzo kosztowna. Choć, jak zdecydowanie zaznacza artystka, gdyby jeszcze raz miała wybrać zawód dla siebie, to bez cienia wahania postawiłaby na sztukę.

Magdalena Szymańska