Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (489) Data wydania: 23.03.10

Jak wyglądał lubomski gród

Makieta grodu z Lubomi gotowa.
W środę 17 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lubomi Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum w Wodzisławiu odsłonił makietę wczesnośredniowiecznego grodu Gołęszyców. To wierne odtworzenie przebadanej części grodu i panujących w nim warunków życia. Budową makiety zajęli się artyści Ilona i Wiesław Kamińscy oraz Jerzy Pocisk-Dobrowolski, który jest autorem precyzyjnie wykonanych figurek mieszkańców grodu. Naukowego wsparcia udzielili im eksperci – dr Dominik Abłamowicz z Uniwersytetu Śląskiego i dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Bez grodziska nie byłoby muzeum, a bez muzeum makiety
 
Przy budowie makiety czynny udział wzięli również pracownicy muzeum, którzy podpowiadali budowniczym jak gród ma wyglądać. – Dla nas była to sprawa honorowa, bo znaleziska odkryte w grodzisku stały się przyczynkiem do powstania naszego muzeum, w którym znajduje się 70 tysięcy przedmiotów, pochodzących właśnie z Lubomi – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum. Najważniejszymi z nich są m.in. fragmenty zbroi kolczej, jednej z najstarszych znalezionych na polskich ziemiach, czy słowiańskie ostrogi.
 
Przypomnieć o tym miejscu
 
Sam pomysł budowy makiety grodziska zrodził się w głowie dyrektor szkoły. – Ostatnio temat grodziska jest nieco zapomniany, więc chcemy go trochę przypomnieć – mówiła na starcie projektu budowy makiety Krystyna Suda, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lubomi. Gród wykonano w ramach programu „Powrót do korzeni”, realizowanego wspólnie przez szkołę z Lubomi oraz czeską szkołę z Horni Suchej. Placówki te dostały na jego realizację prawie 100 tys. zł z Euroregionu Silesia. Wcześniej uczniowie obu szkół uczyli się pod grodziskiem prowadzenia prac archeologicznych.
 
Niewykorzystany potencjał
 
– Mam nadzieję, że nasz projekt jest początkiem czegoś dużego. Być może kiedyś nasze grodzisko zostanie zrekonstruowane do stanu pierwotnego, jak to ma miejsce w cieszyńskiej Podoborze – mówi Krystyna Suda. Na razie w ramach projektu podjęte wykonane kolejne, mniej spektakularne działania. Uczniowie napiszą folder informacyjny o lubomskim grodzie, który zostanie wydrukowany w 700 egzemplarzach. Powstanie również tablica informacyjna dla turystów, którą uczniowie zamontują w centrum Lubomi, obok Urzędu Gminy. Eksperci chwalą te działania. – Mimo tego, że w latach 60-tych ubiegłego wieku na grodzisku przeprowadzono wielkie badania archeologiczne, to jednak potencjał historyczny tego miejsca nie został w pełni wykorzystany – uważa Sławomir Kulpa. Być może działania szkoły z Lubomi rzeczywiście spowodują renesans zainteresowania grodziskiem, nie tylko wśród naukowców, ale również zwykłych ludzi.
 
(art)