Poniedziałek, 21 stycznia 2019

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Jak przechytrzyć przeciwnika

23.03.2010 00:00 mag
Kurs rozpoznania wojskowego, czyli przymiarka do poważnej służby.
Jednostka Strzelecka 2023 im. 14 Pułku Powstańców Śląskich zorganizowała kurs rozpoznania ogólnowojskowego. Uczestniczyło w nim osiemdziesięciu strzelców z całej Polski i co ciekawe, w męskim gronie pojawiło się kilka pań. Byli m.in. reprezentanci jednostek z Wałbrzycha, Chojnic, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego oraz Łodzi, Rzeszowa i Poznania.
 
W Rybniku odbyło się szkolenie o tematyce rozpoznawczej, podczas którego kursanci sprawdzili swoje umiejętności. Najlepsi w tych konkurencjach okazali się: st. strz. ZS Klaudia Paris z Jednostki Strzeleckiej 2023 w Wodzisławiu oraz strz. ZS Bartosz Mazurczak z Jednostki Strzeleckiej 2034 z Wałbrzycha. Wykłady prowadzone przez oficerów rezerwy odbyły się już w Wodzisławiu, w I LO. Najciekawsze były działania patrolowe, które odbyły się nocą, w lasach pomiędzy ulicą Marklowicką i Jastrzębską. – Nad ranem, w niedzielę 14 marca, szkolący się wykonali wypad na posterunek „czerwonych” w celu wyeliminowania zagrożenia Wodzisławia oraz odnalezieniu ważnych dokumentów znajdujących się przy dowódcy pododdziału przeciwnika. Działania były prowadzone w okolicy kąpieliska Balaton – relacjonuje Stanisław Drosio z wodzisławskiej jednostki.
 
Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające pozytywne ukończeniu Kursu Rozpoznania Ogólnowojskowego. Patronat honorowy nad kursem objął prezydent Mieczysław Kieca.
 
mag.
  • Numer: 12 (489)
  • Data wydania: 23.03.10