Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (488) Data wydania: 16.03.10

Na co warto zwrócić uwagę korzystając z solariów

Idzie wiosna, w solariach robi się tłoczno.
Rynek solaryjny w Polsce określają przepisy unijne. Istotne zmiany weszły w życie niemal rok temu, dokładnie 1 kwietnia 2009 r. Od tamtego czasu wszystkie solaria muszą spełniać normę ograniczającą emisję promieniowania lamp do 0,3 W/m˛. Wcześniej norma wynosiła 0.6 W/m˛.
 
Solaria pod lupą
 
Mimo iż przepisy są jednakowe dla wszystkich państw członkowskich, każde z nich może je inaczej egzekwować. Trwająca rok kontrola Komisji Europejskiej w różnych państwach Europy, w tym w Polsce, nie przyniosła pozytywnych wyników. Okazało się, że co siódme urządzenie (500 kontrolowano) przekracza normy emisji promieniowania ultrafioletowego a konsumenci nie są w odpowiedni sposób informowani o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą zbyt częste i zbyt długie korzystanie z oferty solariów.
 
Zgodnie z opinią Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontrola miała podkreślić wagę problemu. Przede wszystkim zaś wskazać poważne luki w dostępie do informacji i edukacji zarówno przedsiębiorców, jak i klientów.
 
Będą kontrole
 
W tym roku planuje się przeprowadzenie dogłębnych inspekcji w całym kraju. W razie potrzeby, w stosunku do właścicieli naginających normy, wyciągnięte zostaną odpowiednie konsekwencje.
 
– Wymagania są zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia, które dotyczy zasad działania zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i odnowy biologicznej. W tej trzeciej grupie mieści się branża solaryjna – mówi Barbara Orzechowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wodzisławiu. – Rozporządzenie dokładnie określa jak powinno wyglądać pomieszczenie i w jaki sprzęt powinno być ono wyposażone. Ważne, by solarium posiadało wentylację nawiewno–wywiewną. Podczas kontroli natrafiliśmy na taki zakład, który wentylacji nie miał. Wobec właściciela wszczęto postępowanie administracyjne – dodaje dyrektor instytucji.
 
Bezwzględnie wymaga się stosowania środków do dezynfekcji z odpowiednimi atestami. Środki takie powinny być używane po każdym opalaniu. Łóżko solaryjne ma posiadać nawiew z regulacją parametrów oraz dołączoną instrukcję użytkowania. Ponadto w każdym obiekcie muszą znaleźć się ostrzeżenia informujące o przeciwwskazaniach do korzystania z solarium.
 
Niedostosowanie obiektu do wymogów technicznych, niesprawna wentylacja, brudne ściany, to wszystko rozstrzygane jest w drodze decyzji administracyjnej. Z kolei zaniedbania higieniczne, brak środków do dezynfekcji mogą zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł. Ostateczna decyzja o zamknięciu lokalu podejmowana jest wówczas, gdy stosowany sprzęt zagraża zdrowiu i życiu klientów. – Kontrole sanepidu zdarzają się dwa razy w roku. Sprawdza się protokoły zgodności i to, czy urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty. Żywotność każdej lampy, zgodnie z zaleceniami producenta, kończy się po 600 godzinach. Po upływie tego czasu powinno się je wymienić. Dbamy o to, ponieważ lampy używane dłużej słabiej działają i nie przynoszą oczekiwanych efektów – mówi Daniel Bączkiewicz, właściciel solarium w Wodzisławiu.
 
Zapytaj o certyfikat
 
Co istotne, przepisy dotyczą nie tylko nowych, ale i starych łóżek solaryjnych. Wymagana jest ocena zgodności. Przeprowadzenie takiej oceny upoważnia przedsiębiorcę do naniesienia na wyrób oznakowania CE, które świadczy o tym, że producent bierze na siebie odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Konsument nie ma możliwości sprawdzenia, czy lampy działają zgodnie z normami, czy też znacznie je przekraczają. Może jedynie zapytać o certyfikaty potwierdzające taką zgodność. Aby to zrobić, musi sam zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Nierzadko klienci na własne życzenie korzystają z lamp o wyższej emisji promieniowania – tzw. turbo lamp, po to, by jak najszybciej osiągnąć oczekiwany efekt, nawet kosztem własnego zdrowia.
 
– Personel powinien instruować o potencjalnych zagrożeniach, uświadamiać, w jaki sposób opalać się bezpiecznie. Ostrzegać, że w przypadku turbo lamp proces opalania nie powinien trwać dłużej niż trzy minuty – tłumaczy Barbara Orzechowska z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej. – Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne opalanie może doprowadzić do utraty nie tylko urody, ale i zdrowia. Należy zachować umiar i odrobinę zdrowego rozsądku. To podstawa – dodaje.
 
Jeśli klient zostanie wprowadzony w błąd na temat mocy lampy i mimo przeciwwskazań zdrowotnych skorzysta z oferty solarium, w razie poparzenia, bądź innych niedogodności może o procederze powiadomić inspekcję handlową.
 
Solarium nie dla niepełnoletnich
 
Są kraje, w których wprowadzono regulacje prawne zakazujące korzystania z solarium osobom niepełnoletnim. Do grupy tej należą, między innymi, Niemcy, Szkocja i kraje skandynawskie. W Polsce póki co zakazy takie nie obowiązują. Zaleca się jednak, by osoby do osiemnastego roku życia nie korzystały z usług solaryjnych. Ponadto sztucznej opalenizny powinny unikać osoby z jasną karnacją, mające więcej niż dwadzieścia znamion na ciele oraz te, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka skóry. Dermatolodzy ostrzegają, że promieniowanie, którego używa się w solariach, ingeruje w głębsze warstwy skóry, co w konsekwencji może prowadzić do chronicznych zmian, jak na przykład osłabienia tkanki łącznej czy przedwczesnego starzenia się skóry, nie wspominając już o najgroźniejszych skutkach – nowotworach.
 
W 2009 r. Międzynarodowa Agencja Badania Raka zakwalifikowała użycie solarium do grupy czynników rakotwórczych najwyższego ryzyka.
 
Magdalena Szymańska
 
***
 
Barbara Orzechowska – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 
Personel powinien instruować o potencjalnych zagrożeniach, uświadamiać, w jaki sposób opalać się bezpiecznie. Ostrzegać, że w przypadku turbo lamp proces opalania nie powinien trwać dłużej niż trzy minuty