Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (482) Data wydania: 28.04.09

Wyjątkowa moneta na jubileusz

Mennica Śląska wydała okolicznościową monetę, upamiętniającą 30. rocznicę ukoronowania pszowskiego obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej. Można już ją kupić. Na awersie monety znajduje się wizerunek Maryi. Rewers oprócz zarysu samej bazyliki i herbu Papieża Jana Pawła II  zawiera także trzy daty, przypominające ważne wydarzenia z historii pszowskiej bazyliki. Wydano 1250 sztuk monet z tombaku.

Monety od 26 kwietnia są do nabycia w sklepie przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Seria ma charakter kolekcjonerski. Pomysłodawcami uczczenia tak ważnego dla pszowskiej bazyliki momentu byli członkowie ekonomicznej rady parafialnej. Na awersie monety znajduje się wizerunek Matki Boskiej Uśmiechniętej. Rewers oprócz zarysu samej bazyliki i herbu Papieża Jana Pawła II  zawiera także trzy daty, bo korony miały dość zawiłą historię. Pierwsza, czyli 6 czerwca 1979 roku, to dzień, w którym poświęcił je Papież Polak  podczas swojej pierwszej pielgrzymki. Kolejna, 9 września tego samego roku, przypomina uroczystą mszę świętą, podczas której w imieniu Ojca Świętego ksiądz Herbert Bednorz ukoronował obraz. Stolica Apostolska zapomniała jednak wydać stosowny dokument potwierdzający, że są to korony papieskie.
– Dopiero po naszych staraniach w 2002 roku Jan Paweł II oficjalnie potwierdził, że obraz jest wizerunkiem słynącym łaskami, a do koronacji wyznaczono obecnego arcybiskupa Damiana Zimonia. Rekoronacja odbyła się 8 września 2002 roku i to jest właśnie trzecia data widniejąca na monecie – wspomina ksiądz proboszcz Józef Fronczek.
Mennica wydała 1250 sztuk monet z tombaku. Do każdej dołączone jest eleganckie etui. Ich cena to 30 zł.

Krótka historia obrazu
Obraz, który początkowo był kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej został zakupiony przez pielgrzymów w 1722 roku. W trakcie transportu uległ jednak zniszczeniu, a artysta, który go poddał renowacji, niemal całkowicie go przemalował. Zmienił m.in. oblicze Matki Boskiej, nadając jej uśmiechnięty charakter. Stąd wzięła się właśnie obecna nazwa: obraz Matki Boskiej Uśmiechniętej. Już w XVIII wieku odnotowano wiele cudów w pszowskim sanktuarium, do którego zjeżdżali ludzie nie tylko ze Śląska, ale także z odległych Moraw. W 1774 r.Wikariat Apostolski oficjalnie potwierdził, że obraz Matki Boskiej Uśmiechniętej jest „wyjątkowymi łaskami słynący”.

 

(j.sp)