Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (480) Data wydania: 14.04.09

Nie wszyscy mają szamba

Władze gminy ostrzegają, że ponowią kontrole posesji pod względem wywozu nieczystości

Mimo nierozstrzygniętego przetargu na wykonanie projektu kanalizacji w Syryni, ma się ona tutaj pojawić. Tak zapewniają władze gminy. Nie wiadomo tylko kiedy. Dlatego nim sieć powstanie, wszyscy mieszkańcy muszą posiadać szamba i przynajmniej raz w roku je opróżniać.

Gdzie płyną te ścieki?
 – Przy okazji tworzenia gminnej ewidencji szamb wyszło, że na 20 posesjach w ogóle nie ma zbiorników na ścieki. A to oznacza, że są one bezpośrednio odprowadzane do kanalizacji deszczowej – mówi Maria Fibic, wicewójt Lubomi. Kolejnym problemem jest wywóz nieczystości płynnych. – Kontrole wykazały, że tylko niewielka liczba domostw ma rachunki na opróżnianie szamb. Wówczas ostrzegaliśmy, a teraz w najbliższym czasie przeprowadzimy kolejne kontrole i niestety jeśli ktoś w dalszym ciągu nie będzie miał odpowiednich kwitów za wywóz, to będziemy karać – mówi pani wójt. I dodaje, że nie jest to żadne widzimisię gminy a wymóg Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który może ukarać gminę za brak reakcji na nieprawidłowości w tej dziedzinie.

Trzeba kablować
 Gmina przy pomocy straży gminnej będzie również sprawdzać częstotliwość wywozu nieczystości stałych. Nie brakuje bowiem dzikich wysypisk śmieci. Najnowszy problem to stary staw przy ulicy 3 Maja. – Gmina chciała go zasypać więc zezwoliła mieszkańcom wsypywać do niego ziemię i gruz. – W efekcie mamy tam nowe dzikie wysypisko śmieci. Ludzie składują tam wszystko i już wyrosła tam pokaźna hałda śmieci – mówił na zebraniu jeden z mieszkańców ulicy 3 Maja. – Jak widzicie, że ktoś wywozi śmieci, to dzwońcie na straż czy do urzędu. Ktoś powie, że to kablowanie. Być może to kablowanie, ale jeśli nie zaczniemy tak kablować to cały czas będą u nas wyrastać dzikie wysypiska – przekonuje Maria Fibic. I dodaje, że gmina sprzątnie śmieci, ale mieszkańcy sami muszą zacząć dbać o środowisko. – Za pieniądze, które co roku musimy przeznaczać na usuwanie dzikich wysypisk można byłoby zrobić kawałek porządnego chodnika. Wszyscy na tym tracimy – argumentuje Fibic.

Artur Marcisz