Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (468) Data wydania: 20.01.09

Nie piszę dla nagród

Książka Romualda Pawlaka, mieszkańca Rydułtów, została wybrana najlepszą książką dla dzieci roku 2008
 Romuald Pawlak jest z urodzenia sosnowiczaninem. Obecnie mieszka w  Rydułtowach i jest pracownikiem administracji w Zespole Szkół przy ul. Raciborskiej. Jego „Miłek z Czarnego Lasu” otrzymał prestiżową nagrodę literacką, którą przyznaje Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książek dla Młodych (anglojęzyczna IBBY).  Tytułowy Miłek to przypominający wiewiórkę zwierzak, którego los rzucił do Czarnego Lasu. Tak przynajmniej nazywają ten kawałek zarośniętego roślinnością parku jego mieszkańcy. Miłek musi się odnaleźć nie tylko w nowym miejscu, ale także w nowej grupie.
– To historia o tolerancji, przyjaźni, lojalności. To trudne kwestie, ale książka, przynajmniej tak mi się wydaje, jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla małych czytelników. Zwłaszcza, że przed drukiem była konsultowana i z dziećmi i z pedagogami szkolnymi – tłumaczy Romuald Pawlak.

Chciałem już wychodzić...
    „Miłek z Czarnego Lasu” nie jest debiutem książkowym Romualda Pawlaka. Od wielu lat pisarz jest uznanym autorem powieści fantasy, skierowanych do starszych odbiorców.
– Zaczynałem od tego gatunku właśnie. Przygody fantastyczne były zawsze osadzone w jakichś konkretnych realiach historycznych. Do napisania książki dla dzieci musiałem dojrzeć, bo to wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Samo konstruowanie przygód Miłka trwało trzy lata. Napisanie zajęło kilka miesięcy – wyjaśnia pisarz.
    Nagroda literacka, którą otrzymał w grudniu ubiegłego roku Romuald Pawlak była dla niego ogromnym zaskoczeniem. Zwłaszcza, że nominowanych było jedenastu innych autorów, w tym znana pisarka książek dla młodzieży Krystyna Siesicka.
– Kiedy podczas rozdania nagród w Warszawie usłyszałem, że pani Krystyna dostała wyróżnienie, chciałem po prostu już iść. Zaniemówiłem, kiedy jako zwycięzcę wyczytano moje nazwisko. Teraz czuję nie tylko dumę, ale i ciężar odpowiedzialności, jaki na mnie spoczywa. Kolejne moje dokonania będą oceniane właśnie przez pryzmat tej nagrody – twierdzi autor.

Na tym nie koniec
    Pisarz zapewnia, że historia Miłka będzie miała swoją kontynuację. Trwają właśnie prace nad drugą częścią książki, która ma nosić tytuł „Jarzębinowy Potwór”. Miłośnicy Miłka będą w niej mogli poznać przeszłość rudowłosego zwierzaka, o którym w pierwszej części niewiele wspomina autor. Poza tym pisarz pracuje nad książką dla dorosłych czytelników. Tym razem fabuła będzie osadzona w XV-wiecznej Florencji. Kiedy powieść się ukaże tego Romuald Pawlak nie zdradza.

(j.sp)