Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49, (461) Data wydania: 02.12.08

Dyplomowani będą w cenie

Do tej pory pieniądze szły za uczniem, od nowego roku pójdą także za nauczycielem dyplomowanym

Od nowego roku gminy, w których liczba nauczycieli dyplomowanych w relacji do ogólnej liczby etatów nauczycieli jest wyższa, niż średnio w skali kraju, mogą liczyć na więcej pieniędzy z tytułu subwencji oświatowych.
 Do tej pory „pieniądze szły za uczniem”, czyli subwencja była naliczana na podstawie liczby uczniów uczęszczających do szkół i placówek oświatowych prowadzonych lub dotowanych przez gminy, powiaty czy samorządy województw. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało na przyszły rok inne i chyba bardziej korzystne dla samorządów rozwiązanie. Mówiąc najprościej, od 1 stycznia pieniądze pójdą też za nauczycielami, którzy zdobyli najwyższy stopień awansu zawodowego. – Przy spadającej liczbie dzieci jest to dla nas jaskółka – mówi Edyta Glenc, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu. – Jeśli za nauczycielem dyplomowanym pójdą pieniądze, to jest to naprawdę dobra wiadomość dla samorządów, szczególnie w tych gminach, gdzie takich nauczycieli jest dużo – dodaje.
 Ministerstwo postanowiło doprecyzować sposób mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowania do nich wysokości subwencji uzależniając jej wysokość od liczby uczniów tzw. przeliczeniowych. Liczba ta zależna będzie m.in. od typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, który uwzględnia właśnie stopnie awansu zawodowego. W uzasadnieniu ministerialnego rozporządzenia czytamy, że zastosowanie tego wskaźnika umożliwi przekazanie większych kwot tym samorządom, gdzie pracuje dużo nauczycieli dyplomowanych.
 Do tej pory samorządy były dumne z awansów zawodowych nauczycieli, ale nieoficjalnie narzekały, ponieważ oznaczały one także większe wydatki na pensje. Od nowego roku sytuacja ma się w pewnym stopniu zmienić, na korzyść samorządów.

Ilu mamy nauczycieli dyplomowanych w naszym powiecie?

Szkoły ponadgimnazjalne – ogółem: 675, dyplomowanych: 223
Podstawówki i gimnazja
Wodzisław: ogółem:  445 nauczycieli na pełnych etatach i 145 na niepełnych, dyplomowanych: 205 na pełnych etatach i 37 na niepełnych
Rydułtowy: ogółem: 197 w pełnym wymiarze i 60 w niepełnym, dyplomowanych 109
Pszów: ogółem: 147, dyplomowanych  59
Lubomia: ogółem: 88, dyplomowanych: 45
Gorzyce: ogółem: 304 (184 w pełnym wymiarze, 120 w niepełnym), dyplomowanych: 112
Radlin: ogółem: 215, dyplomowanych: 84
Mszana: ogółem: 94, w tym 70 na pełnych etatach, dyplomowanych: 34
Marklowice: ogółem: 83, dyplomowanych: 31
Godów: ogółem:140, dyplomowanych: 42


(izis)