Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49, (461) Data wydania: 02.12.08

Jak starosta zatrudnił zięcia

Dezyderiusz Szwagrzak został kierownikiem Zakładu Usług Pralniczych, choć do konkursu nie przystąpił

Zakład Usług Pralniczych to nowoczesna jednostka powołana do życia przez władze powiatu. Jej siedziba znajduje się w budynku po byłym szpitalu przy ul. Wałowej. Pracują tutaj osoby niepełnosprawne. Na początku przyszłego roku pralnia ma otrzymać status Zakładu Aktywności Zawodowej, co spowoduje dotowanie tej instytucji przez wojewodę. Zarząd powiatu rozpoczął więc poszukiwania szefa nowoczesnej pralni.

Wszystko już jasne

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się ogłoszenie o naborze. Po miesiącu, 26 listopada możemy tam przeczytać, że jedyny kandydat (kobieta) nie spełnia wymagań formalnych. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że już tydzień wcześniej, 19 listopada, Zarząd Powiatu obowiązki szefa pralni powierzył Dezyderiuszowi Szwagrzakowi –  prywatnie zięciowi starosty Jerzego Rosoła. Szwagrzak w konkursie nie wystartował, bo nie spełniał wszystkich wymagań, m.in. nie posiada wymaganego stażu pracy.
– Nigdy nie zabiegałem o posadę dla zięcia – mówi Jerzy Rosół. – Kandydaturę pana Szwagrzaka wysunęła dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Irena Obiegły. Zaakceptował to Zarząd Powiatu. Ja wyłączyłem się z głosowania – dodaje Rosół. Starosta nie wie, dlaczego ogłoszenie o braku kandydata pojawiło się w Internecie tydzień po tym, jak było już jasne, że kierownik jest wybrany.
     
Konkurs niepełny

Wybór Szwagrzaka poza konkursem był możliwy, ponieważ władze powiatu nie muszą w tym przypadku stosować pełnej procedury rekrutacyjnej. Taką sytuację mieliśmy m.in. kilka lat temu przy powoływaniu na stanowisko dyrektora szpitala w Rydułtowach Romana Kubka. Wówczas sposób wyboru dyrektora ostro krytykował Damian Majcherek, etatowy członek Zarządu Powiatu i szef Komisji Rekrutacyjnej wybierającej dyrektora pralni. – Przypuszczałem, że w sprawie kierownika pralni mogą pojawić się wątpliwości, dlatego starannie przygotowałem całą dokumentację. Wszystko odbyło się zgodnie z wszelkimi zasadami i jestem w stanie to udowodnić – mówi Damian Majcherek.

Rafał Jabłoński