Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39, (451) Data wydania: 23.09.08

Zlustrowali się czy nie?

Pięciu radnych z powiatu wodzisławskiego znalazło się na liście 68 osób, które nie złożyły oświadczenia lustracyjnego.

Podobne oświadczenia radni musieli składać już wielokrotnie. Trafiały najczęściej do wojewody, który każdemu z samorządowców przypominał o takiej konieczności. Ostatni raz zrobił to na przełomie listopada i grudnia. Stosowne pisma z Urzędu Marszałkowskiego trafiły do domu każdego z radnych. Na odpowiedź mieli miesiąc. Z opublikowanych danych wynika, że nie wszyscy oświadczenie lustracyjne złożyli. Zdaniem wojewody z obowiązku nie wywiązało się 68 osób.

Kto jest na liście?
 
Na liście widnieją nazwiska dwóch radnych powiatu wodzisławskiego – Mieczysława Kowalskiego i Stanisława Małeckiego. Jest na niej także Piotr Cybułka, który kilka miesięcy temu musiał opuścić Radę Powiatu. Został bowiem uznany winnym nieprawidłowości finansowych przy rozliczaniu ostatniej kampanii wyborczej.
Na liście wojewody znajduje się także Czesław Wawrzyczny, radny z Gorzyc, Zbigniew Szurek, radny z Rydułtów oraz nieżyjący już Andrzej Pawełek, były radny z Lubomi.

To nieporozumienie?

Samorządowcy, których nazwiska opublikowano, nie kryją zdziwienia.
–  Moje oświadczenie wysłałem wojewodzie listem poleconym, na co mam potwierdzenie. Zresztą składałem już takie dokumenty przy okazji innych spraw. Będę tę kwestię wyjaśniał w Urzędzie Marszałkowskim – mówi Zbigniew Szurek, radny z Rydułtów.
Zaskoczony jest także Piotr Cybułka. – Jestem pewien, że ostatnie oświadczenie składałem w maju 2007 r. Składałem je także jako dyrektor placówki oświatowej (Cybułka jest dyrektorem Ośrodka Pracy Pozaszkolnej w Radlinie). Nie wiem dlaczego nie odpowiedziałem wojewodzie na ostatnie pismo. Być może to moje przeoczenie. Najważniejsze, że nie mam nic do ukrycia – argumentuje Piotr Cybułka.
Podobnie sprawę komentuje Czesław Wawrzyczny z Gorzyc. Jego zdaniem doszło do nieporozumienia. Twierdzi, że oświadczenie lustracyjne składał.
Jak obecność swoich nazwisk na liście tłumaczą Stanisław Małecki i Mieczysław Kowalski, nie wiadomo. Obaj przebywają na urlopie. W czerwcu Kowalski zapewnił radnych powiatowych, że oświadczenie lustracyjne wojewodzie przekazał. Taką deklarację złożył, gdy powoływano go na stanowisko członka Zarządu Powiatu.

Nie stracą mandatu
 
Radnym za brak złożenia oświadczenia lustracyjnego nie grozi utrata mandatu. Mogą odpowiadać jedynie przed wyborcami, którzy ocenią ich podczas kolejnych wyborów.
Rafał Jabłoński