Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (328) Data wydania: 09.05.06

Ród Magierów nie zaginie

Śpiewali stare, śląskie piosenki, wspominali czasy dzieciństwa, opowiadali o swoim życiu, oglądali zdjęcia, żartowali. Blisko sto osób uczestniczyło w spotkaniu rodu Magierów.
Warto się spotykać, utrzymywać kontakt, żeby nasze dzieci znały swoich krewnych, żeby wiedziały, kto jest kto - mówi Gabriela Janeta z Radlina, córka Salomei z domu Magiera. Pani Gabrysia była właśnie jedną z organizatorek spotkania rodu Magierów, które odbyło się niedawno w restauracji „Zielona” w Pszowie. Przybyło na nie blisko sto osób. Przyjechali głównie z pobliskich miejscowości: z Wodzisławia, Radlina, Rydułtów oraz Rybnika. Opowiadali o sobie i wspominali dzieciństwo. Gabriela Janeta zna wszystkich członków licznej rodziny, ma ogromną wiedzę na temat przodków i pokrewieństw. Wiedzę tę przekazała mi moja mama, która uwielbiała opowiadać. Pięknie też haftowała. Uczyła się tego u sióstr zakonnych m.in. w Mikulczycach i w Urszulankach. Miała bardzo pogodne usposobienie - wspomina pani Gabrysia.
 
Siedmiu synów-górników
 
Liczny ród Magierów wywodzi się od Magdaleny (z domu Menżyk) i Józefa, którzy mieli dziewięcioro dzieci: Tomasza, Franciszkę, Joannę, Franciszka, Urszulę, Jakuba, Jadwigę, Wawrzyńca oraz Wiktora. A Wiktor to nasz dziadek. Ożenił się z Angelą Mojżysz, córką Pauliny i Antoniego. Wychowali trzynaścioro dzieci: Salomeę, Hermenegildę, Szymona, Franciszka, Ludwika, Józefa, Emilię, Joachima, Annę, Antoniego, Barbarę, Ignacego oraz Zygfryda - wymienia Gabriela Janeta. Siedmiu synów Magierów pracowało na kopalni, głównie „Ignacym” oraz na „Marcelu”. Jeden z nich, Ludwik, wywędrował aż do Wałbrzycha. Jego dzieci wróciły jednak w rodzinne strony. Nasi dziadkowie mieszkali na Głożynach. Tam była nasza ojcowizna i tam często się spotykaliśmy na uroczystościach rodzinnych. Pamiętam, w jednym pokoju siedzieli mężczyźni, w drugim kobiety, a w trzecim dzieci. Tak było do 1984 roku, do śmierci ciotki Hermenegildy, która tam mieszkała. Z zawodu była nauczycielką plastyki i pracowała w szkole na Głożynach - wspomina Gabriela Janeta. Wspomina też, jak w połowie lat sześćdziesiątych dziadek wraz z synami-górnikami wystąpił w programie telewizyjnym „Przy sobocie po robocie”. Nieżyjący już dzisiaj dziadkowie Angela i Wiktor mają w sumie trzydzieścioro dwoje wnuków oraz pięćdziesięcioro troje prawnuków.
 
Anielska cierpliwość dziadków
 
Mam bardzo ciepłe wspomnienia z dzieciństwa - mówi pani Gabrysia. Nasi dziadkowie mieli anielską cierpliwość. Nigdy na nas nie podnieśli głosu, mimo że ganialiśmy po całym domu. Dzisiaj myślę, jak oni to wtedy wytrzymywali? – uśmiecha się wnuczka Angeli i Wiktora. W pamięci pozostał jej też Nowy Rok u dziadków. Z noworocznymi życzeniami ustawiała się kolejka wnuków. Babcia dzieliła nas pomarańczami, od dziadka dostawaliśmy pieniądze – mówi pani Gabrysia.
 
Z rodu Magierów wywodzą się m.in. górnicy, nauczyciele, urzędnicy, sprzedawczynie oraz kilku znanych w regionie pasjonatów. Jest to Antoni Magiera - krótkofalowiec, Ludwig Magiera - 77-letni biegacz, Alojzy Magiera - biolog, założyciel oryginalnego ogrodu z oranżerią, w której dojrzewają m.in. pomarańcze i cytryny, a także Władysław Magiera - muzyk amator, który występował na Pikniku Country. Ponadto Teresa Krupa jest przewodnikiem i pilotem wycieczek, Marian Skaba uwielbia górskie wędrówki, miłośnikami rajdów są Stanisław i Józef Święty oraz Henryk Zaremba. Najpierw dwa razy spotkaliśmy się w gronie kuzynów, teraz po raz drugi spotykamy się całą rodziną i chcemy te spotkania kontynuować - dodaje Gabriela Janeta.
 
Iza Salamon