Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (305) Data wydania: 29.11.05

Nie wyrzucajcie nas na mróz

Mieszkają bez wody, gazu i elektryczności. Marzną, ale są zadowoleni i za żadne skarby nie chcą stąd odchodzić. Bezdomni, którzy za cichym przyzwoleniem PKP i władz miasta ponad rok temu zajęli zaniedbany budynek, muszą na zimę go opuścić.
W ubiegłym roku, przed zbliżającą się zimą, kilku bezdomnych zwróciło się o pomoc do Ryszarda Heroka – działacza wodzisławskiej „Solidarności”. Szukali dachu nad głową. Ten zainteresował sprawą władze miasta, a następnie PKP, które są właścicielem pustostanu przy ul. Marklowickiej 1. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Bezdomni uzyskali ciche przyzwolenie na zajęcie budynku. Znajdował się on wówczas w fatalnym stanie. Nie było w nim okien, drzwi, a w każdym pomieszczeniu piętrzyły się zwierzęce odchody. Mężczyźni jak tylko mogli wyremontowali budynek. Płytami znalezionymi najczęściej na śmietniku zabezpieczyli okna, wysprzątali pomieszczenia, a nawet zabezpieczyli dom przed wizytą niepożądanych gości. Mieli także swoją spiżarnię. Tutaj wspólnie przechowywali „zdobyte” pożywienie. 
 
Czas do 2 grudnia
 
W ubiegłym tygodniu odwiedzili ich pracownicy PKP. Nie zdołali dostać się do środka, więc skorzystali z pomocy Straży Miejskiej. Pomierzyli pomieszczenia i otwory okienne, powiedzieli nam, że na wyprowadzkę mamy czas do piątku – mówi Andrzej Bichel. Mężczyźni usłyszeli ponadto, że umowa bezdomnych z PKP obowiązywała do końca października, dlatego muszą się wynieść. Te same argumenty padały w naszej rozmowie telefonicznej z Jolantą Michalską - pracownikiem działu nieruchomości PKP w Katowicach. Zapytaliśmy o plany PKP co do zagospodarowania tego budynku, jednak konkretnej odpowiedzi nie usłyszeliśmy. Jeśli miasto budynku nie przejmie, prawdopodobnie PKP ogłosi przetarg. Właściciel budynku zachowuje się jak pies ogrodnika – drugiemu nie da i sam nie weźmie. Gdzie teraz ci ludzie się podzieją? Przecież największe mrozy dopiero przed nimi – denerwuje się Ryszard Herok z „Solidarności”. 
 
To sprawa PKP
 
Sytuacji nie rozumie również wiceprezydent Wodzisławia Jan Zemło. Przypomina, że pierwotnie budynek miał być przekazany miastu za symboliczną złotówkę. Kiedy przyszło co do czego PKP zażądało 165 tys. zł. W tej sytuacji w pełni popieramy bezdomnych, ponieważ wiele już w tym budynku zrobili. Nie będziemy już  angażować w całą sprawę Straży Miejskiej. To sprawa PKP – dodaje Zemło.
 
Obecnie szuka się pomieszczenia, do którego mogliby przenieść się bezdomni. Sprawa będzie łatwiejsza, gdy zarejestrowane zostanie Stowarzyszenie Obywatelskie im. ks. Jerzego Popiełuszki. Tworzą je ludzie związani z „Solidarnością”, od lat wspierający bezdomnych. Obecnie trwają procedury sądowe. Gdy tylko się zakończą będziemy czynić starania by umieścić tych mężczyzn w budynku dworca PKP przy ul. Rybnickiej – mówi Ryszard Herok.  
 
Bezdomni nie chcą iści do noclegowni, ponieważ nie czują się tam dobrze. Trzech z nich właśnie stamtąd trafiło na Marklowicką 1. W czerwcu kazano nam budynek opuścić z powodu remontu, którego w rzeczywistości nie było – mówi Hilary Klimanek. Innego zdania jest Grażyna Mnich, prezes Towarzystwa Charytatywnego Rodzina, które prowadzi miejską noclegownię. Remont był. Nawet chcieliśmy by kilku mężczyzn zostało do pomocy, ale się nie zgodzili – mówi pani prezes.
 
Jaki będzie dalszy los dziewięciu mężczyzn, okaże się za kilka dni. Być może decyzję o „eksmisji” uda się odłożyć do wiosny, gdy szanse bezdomnych na przetrwanie są większe.


Andrzej Bichel
Bezdomnym zostałem gdy zmarł mój ojciec, a zadłużone mieszkanie trzeba było sprzedać. Często choruję. Przed kilkoma dniami wróciłem ze szpitala – miałem zawałem serca.
 
Rudolf  Koszela
Po śmierci kobiety, z którą przez lata żyłem dom został wynajęty. Musiałem go opuścić. Warunki tutaj są trudne, ale nie chcę odchodzić. Razem jest nam dobrze.
 
Hilary Klimanek
Po opuszczeniu miejskiej noclegowni nie miałem gdzie się podziać. Gdy znalazłem swój kąt zabrałem się za remont. Dzisiaj mam swój pokój, którego za żadne skarby nie chcę opuścić.
 
Mikołaj Popielewski
To był dla nas szok. Przyszli jacyś ludzie i kazali nam się wynieść. Przecież idzie zima. Może się uda coś załatwić i przenieść w inne miejsce?. Jeśli nie, to nie wiem co będzie.
 
Ryszard Herok – działacz NSZZ „Solidarność”
Decyzja PKP jest dla mnie niezrozumiała. Od miesięcy prowadziliśmy negocjacje w sprawie przekazanie budynku za symboliczną złotówkę. Wydawało się, że sprawa zostanie załatwiona.

Rafał Jabłoński