Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (293) Data wydania: 06.09.05

Bracia na murawie

Dariusz Mańka gra we francuskim Avalon, starszy o rok Sebastian - w Polonii Marklowice. Obaj bracia są wychowankami Górnika Pszów.
Kiedy w 2002 roku Górnik Pszów przebojem awansował do czwartej ligi, kto nie słyszał wtedy o braciach Mańka? Około dwudziestoletni wówczas zawodnicy pszowskiego klubu robili furorę. Młodszy Dariusz w sezonie 2001/2002 zdobył dla Górnika 48 goli! Równie dobrze spisywał się starszy, Sebastian. Obaj wywodzą się ze znakomitej drużyny trenera Tomasza Gajewskiego. Zespół powstał głównie z wychowanków, chłopców z pszowskich osiedli, którzy okazali się „do tańca i do różańca”. Nie tylko grali w piłkę, ale pracowali także na boisku, porządkowali murawę, kosili. Byli przykładem dla innych, niestety, piłkarze kończyli szkoły, zabrakło dla nich pracy i drużyna rozpadła się, co Górnik przypłacił spadkiem do piątej ligi.
 
Dariusz
 
Dariusz Mańka od blisko trzech lat mieszka we Francji. Występował najpierw w barwach piątoligowego ES Rochelaise z La Rochelle, a obecnie gra w czwartoligowym Avalon. Znakomitego snajpera wytropił Andrzej Szarmach - były reprezentant Polski. O utalentowanego piłkarza z Pszowa starało się wówczas kilka pierwszoligowych klubów m.in. Górnik Zabrze, Odra Wodzisław, Amica Wronki i Wisła Płock. Dariusz Mańka zdecydował jednak, że chce grać we Francji i dzisiaj nie żałuje swojej decyzji. Wiele zyskuję, bo we Francji gra jest o wiele szybsza, niż u nas, a poziom wysoki. W piątej lidze jest tylko osiem grup. Jeździmy na mecze do klubów oddalonych nieraz o 300 km. Na początku nie było mi łatwo, bo nie znałem języka. Do wszystkiego musiałem się przyzwyczaić. Nieraz siedziałem na ławce rezerwowych, ale większość spotkań jednak grałem. Strzeliłem 12 goli - mówił przed dwoma laty piłkarz z Pszowa. W 2003 roku miał występować w trzecioligowym AS Angouleme, trafił jednak do Nontron, a później do Avalon. Jest zadowolony, nauczył się języka, gra w poukładanym klubie - mówi o młodszym bracie Sebastian, który w tym roku odwiedził Darka we Francji.
 
Sebastian
 
Sebastian Mańka trzeci sezon jest piłkarzem Polonii Marklowice. Zaczynałem grać, jak miałem 9-10 lat. Chodziłem do klasy sportowej do Szkoły Podstawowej nr 11, obecnie SP1 - wspomina pszowski piłkarz. Uważa, że jego największym do tej pory sukcesem był awans z Górnikiem Pszów do czwartej ligi. Miał w tym swój udział. Był wtedy wprawdzie w wojsku, ale przyjeżdżał na mecze. W zespole panowała niepowtarzalna atmosfera, więź. Razem graliśmy, razem pracowaliśmy. Po meczu łataliśmy dziury w murawie. To był wspaniały okres - dodaje Sebastian. Obecnie, na co dzień pracuje jako konserwator w Przedszkolu nr 3 w Pszowie. Podobnie, jak brat jest zadowolony z gry w obecnym klubie - Polonii Marklowice. Moim marzeniem jest grać w piłkę zawodowo - zdradza Sebastian. Braciom kibicuje mama oraz młodsze rodzeństwo: jedenastoletnia Patrycja oraz trzyletni Maciek. Ojciec piłkarzy również wspierał ich na murawie, niestety zmarł w styczniu tego roku.
 
Iza Salamon