Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (267) Data wydania: 08.03.05

Auto szefa

Jeden dzień kontroli nie wystarczy, żeby stwierdzić, czy w Zakładzie Gos-podarki Mieszkaniowej i Remontowej faktycznie ma miejsce zastraszanie i poniżanie pracowników. Dlatego Jan Zemło, wiceprezydent Wodzisławia, oświadczył, że sam zajmie się tą sprawą.
Nie tak dawno na łamach „Nowin Wodzisławskich” pisaliśmy o anonimowym piśmie wysłanym do PIP-u z ZGMiR. Autorzy skarżyli się w nim m.in, że pracują w atmosferze zastraszenia i poniżenia. Wkrótce w zakładzie zjawiła się inspekcja, która skontrolowała, czy nie doszło do złamania prawa pracy albo bhp. Protokół nie wykazał większych uchybień. Wiadomo jednak, że w ciągu krótkiej kontroli trudno dociec, czy faktycznie pracownikom dzieje się krzywda. Dlatego Jan Zemło, wiceprezydent Wodzisławia postanowił, że sam postara się to zbadać. Będę indywidualnie rozmawiać z pracownikami zapewniając im całkowitą anonimowość. Jeśli będę miał od nich sygnały o takich zachowaniach, wówczas nie zostawię tego bez echa - mówi wiceprezydent Zemło. Dodaje, że mimo wszystko ma zaufanie do kierownictwa zakładu, które zapewnia go, że zastraszania nie ma.
 
Jeśli jednak takie sytuacje mają miejsce w ZGMiR to niewykluczone, że są one skutkiem dyscyplinowania pracowników.
 
I nie da się ukryć, że to ja nakazałem to zdyscyplinowanie. Kiedy obejmowałem ten urząd, zewsząd dochodziły do mnie skargi na ten zakład od mieszkańców. Dlatego poprosiłem kierownictwo, żeby ukróciło takie praktyki. Wiadomo, że grupa remontowa ZGMiR to wizytówka miasta. Pracuje w mieszkaniach prywatnych i nie może sobie pozwolić na samowolę albo, nie daj Boże, picie w pracy - uzasadnia wiceprezydent. To są dobrzy fachowcy, ale część z nich ma pewne złe nawyki: kłopoty z wykonaniem pracy na czas, alkohol. Kiedy ktoś próbuje ich zdyscyplinować, wówczas twierdzą, że są dyskryminowani - dodaje wiceprezydent.
 
Czy jednak nacisk na dyscyplinę i wzorową pracę nie przeistacza się właśnie w mobbing - zastraszanie? Być może na te pytania odpowiedzą sami pracownicy w anonimowych rozmowach z wiceprezydentem.
 
Tymczasem przy okazji wypłynął jeszcze jeden problem związany z ZGMiR - służbowe auto szefa. Jan Zemło z „Nowin Wodzisławskich” dowiedział się o fakcie, że Bolesław Gowin, dyrektor ZGMiR-u jeździ tym autem do pracy i z pracy do domu. Dlaczego dysponuje służbowym samochodem, skoro dyrektorzy innych zakładów podlegających miastu nie dostają nawet rowera? Prosiłem dyrektora o wyjaśnienie tej sprawy. Nie mogę tego tolerować, bo inni też będą się tego domagać. W innych jednostkach jest ryczałt za wykorzystanie samochodu własnego do celów służbowych - wyjaśnia wiceprezydent Zemło.
 
Dodaje, że samochód renault cangoo - rejestrowany jako samochód ciężarowy - jest niezbędny w ZGMiR. Zakład obsługuje ponad dwa tysiące mieszkań, więc pracownicy muszą mieć zapewniony dowóz. Ale nie jest to absolutnie samochód do wożenia pana dyrektora - zastrzega Jan Zemło.

Iza Salamon