Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (258) Data wydania: 04.01.05

Człowiek człowiekowi aniołem

Jest takie miejsce, gdzie kot leży spokojnie w psiej budzie i psy go nie atakują. Nie atakują też rozbieganych, małych króliczków. To podwórko przy rodzinnym domu Karoliny Jaworowskiej z Gorzyc. „Chcę ludziom chorym nieść uśmiech, bo to jest najlepsze lekarstwo. To moja misja - żyć i pomagać innym, wspierać przyjaciół, rodzinę. To jest prawdziwe szczęście” - mówi z pasją młoda kobieta.
Zakochałam się w aniołach - mówi 21-letnia Karolina. Na znak tej miłości sama wykonuje anielskie postacie z masy solnej, odlewa figurki z gipsu, zawiesza je na świątecznej choince. A każdy taki aniołek to jej marzenia i plany na całe życie. Chcę pomagać wszystkim ludziom. Nieść im pomoc, uśmiech, wsparcie. Chcę być szczęśliwa i nie narzekać, bo przecież są tacy, którym jest jeszcze ciężej - mówi o sobie.

Rozdaje uśmiechy
 
Jest młoda, ładna, energiczna i silna, a zarazem bardzo wrażliwa. Uczy się obecnie w Medycznym Studium Zawodowym w Rybniku-Orzepowicach. W podstawówce marzyła o tym, żeby pomagać innym ludziom, szczególnie niepeł-nosprawnym i upośledzonym. Nie bardzo jednak wiedziała, jaką szkołę mogłaby wybrać. Skończyła Technikum Budowlane i zdecydowała, że pójdzie na fizjoterapię. Kiedy pojechałam już z przygotowanymi dokumentami, wówczas gdzieś w informatorze przeczytałam, że w tej samej szkole jest jeszcze taki kierunek, jak terapia zajęciowa. Nie zastanawiałam się długo. Wzięłam czystą kartkę i przepisałam swoje podanie na nowo - wspomina Karolina Jaworowska.
 
Na pytanie, co to jest terapia zajęciowa, odpowiada z uśmiechem: Zajmuję się ludźmi chorymi. Obdarowuję ich dobrymi słowami, uśmiechem, czasem potrzymam za rękę, wysłucham opowieści o życiu i jak jest taka potrzeba, to nakarmię - opisuje przyszła terapeutka. Praca w szpitalu przynosi jej wiele radości. Nie narzeka na wczesne wstawanie, ani na inne trudy. To moja misja życiowa: rozdawać innym uśmiech. Pomagać innym i nie narzekać - mówi krótko o sobie. Dodaje, że takiej postawy nauczyli ją rodzice, głównie mama.

Cześć „mrówki-robotnice”
 
Człowiek nie jest som na świecie, jak drugimu pomoże, to zawsze może liczyć na pomoc od innych - mówi pani Urszula, mama Karoliny. Obie opiekują się zwierzętami, wykarmiły z butelki małe króliki, przygarnęły psa. Mają podobne poglądy na życie i nigdy nie narzekają na nudę. Kiedy dzwonią do nich krewni, rozmowę telefoniczną zaczynają często od powitania: „Cześć, mrówki-robotnice!”
 
Życie nas nie rozpieszcza i nieraz jest nam bardzo ciężko, ale inni mają jeszcze ciężej - uważa pani Urszula.
 
Karolina prawie codziennie wstaje o piątej rano. Po szkole i praktyce w szpitalu wraca do domu wieczorem. Wtedy dopiero znajduje czas na rozwijanie swojej pasji i plastycznych zainteresowań. Lepi aniołki z masy solnej, wypieka je, z gipsu odlewa anielskie postaci i ramki do obrazów. Maluje na szkle. Nieraz pracuje tak do późnych godzin nocnych.
 
Moim marzeniem jest praca w szpitalu z ludźmi chorymi. To dla mnie prawdziwa radość, kiedy cieszą się na mój widok i chcą, żebym ich wysłuchała, nakarmiła. Lepszej nagrody za pracę nie ma - zamyśla się Karolina Jaworowska.

Iza Salamon