Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (245) Data wydania: 05.10.04

Straszna jest obojętność

Maciej Borczyk, strażnik miejski  z Wodzisławia Śląskiego (na zdjęciu), złapał na gorącym uczynku pedofila. Zobaczył go przez okno swojego mieszkania, jak molestuje ośmioletnią dziewczynkę. Bez zastanowienia pobiegł na podwórko. Wcześniej zawiadomił policję. „Ta dziewczynka stała jak sparaliżowana. Tylko łzy jak grochy, płynęły jej po policzkach” - relacjonuje wydarzenia z tamtego dnia. Nieopodal przechodzili ludzie, którzy zapewne widzieli, co się dzieje. Nikt nie zareagował.

Maciej Borczyk z Wodzisławia od sześciu lat jest strażnikiem miejskim, ale czegoś takiego jeszcze nie przeżył. Do dzisiaj nie potrafi zapomnieć wydarzeń z minionego poniedziałku. Tego dnia wstał po nocnej zmianie. Wybierali się wraz z żoną po córeczkę do przedszkola. Było może koło godziny piętnastej po południu. Podszedłem do okna i spojrzałem od niechcenia na podwórko. Popatrzyłem chwilę i nagle zobaczyłem coś, w co nie mogłem uwierzyć. Facet, którego tutaj na osiedlu wszyscy nazywają Szifo, kucał przy dziewczynce. Ona miała opuszczone majteczki i dżinsowe spodenki - opowiada wodzisławiski strażnik. Wszystko to dzialo się przy kontenerze na śmieci, pośrodku wodzisławskiego osiedla, w biały dzień. Jakiś mężczyzna przechodził obok, pogrzebał w smieciach. Popatrzył na to, co się dzieje i odszedł obojętnie. Tuż za nim szła kobieta. Też nie zareagowała. Nie umiałem uwierzyć w to, co się dzieje. Mężczyzna molestuje dziecko w biały dzień pośrodku osiedla i nikt nie reaguje, Po prostu zimna, ludzka obojętność. Znieczulica. To jest po prostu straszne - mówi Maciej Borczyk.

Stała jak sparaliżowana
 
Mieszka wraz z rodziną na czwartym piętrze w bloku. Z okna, jak na dłoni, widać szeroki plac, na nim zaparkowane auta, kontenery na śmieci, garaże. Wodzisławianin wspomina, że tego dnia było słonecznie i wokół kręcili się ludzie. W pierwszej chwili nie rozpoznał tego mężczyzny. Myślał, że jakiemuś dziecku zachciało się siku i ojciec jest z nim. Ale po krótkiej chwili już wiedział, że dzieje się coś niedobrego. Akurat z żoną wybieraliśmy się po naszą córeczkę, czteroletnią Zuzię, do przedszkola. Zawołałem Marzenę do okna i razem już wiedzieliśmy, że przy kontenerze na śmieci mężczyzna molestuje dziecko. Szybko zawiadomiliśmy policję, a sami zbiegliśmy na dół - relacjonuje pan Maciek wydarzenia sprzed kilku dni.
 
Kiedy dobiegli do kontenerów, Szifo dalej kucał przy dziewczynce.  Ona z kolei stała jak sparaliżowana i tylko z oczu płynęły jej łzy ja grochy. Widział mnie, ale nie zareagował. Odciągnąłem go od dziewczynki. Co robisz? - zawołałem Ale on był niewzruszony. Zostaw mnie, bo i tak mi nic nie zrobią. Ja mam padaczkę, trochę mnie potrzymają, tak jak ostatnim razem i wypuszczą. Tak mi powiedział - mówi pan Maciek. Nie kryje wzburzenia. Poprosił żonę, żeby zaopiekowała się dziewczynką, podczas kiedy on pilnował Szifa do czasu przyjazdu policji. Ośmiolatka ubrała spodenki. Ale była w szoku. Kiedy czekali na przyjazd policji, nagle Szifo jakby zdał sobie sprawę z tego, co się stało. Mówił, że on nie jest żaden pedofil, a potem zaczął rozpaczać: Co ja zrobiłem. Co ja najlepszego zrobiłem? - jęczał.
 
Podejrzany ma 28 lat. Znany jest policji i strażnikom miejskim. Znają go też mieszkańcy ulicy Tysiąclecia. To jest taki postrach naszego osiedla. Wszyscy się go tutaj boją, bo on czasem jest agresywny. Goni chłopców, jak mu ktoś coś powie - mówią o nim dzieci z okolicznych bloków. Jedna z dziewczynek opowiada, jak kiedyś Szifo stanął przed jej koleżanką rozebrany. Sam mi mówił, że miał już kiedyś sprawę z 12-letnią dziewczynką, ale biegły orzekł, że jest niepoczytalny i w końcu go wypuścili - wspomina Maciej Borczyk.

Widzieli, ale nic nie zrobili
 
Maciej Borczyk do dzisiaj nie umie otrząsnąć się z tamtego wydarzenia. Cały czas mam to przed oczami, jak on kuca przy niej. Taki widok może człowieka doprowadzić do furii - mówi. Nie potrafi uwierzyć, że nikt z przechodniów nie zareagował. Przecież ktoś to musiał widzieć z okna. Jak przyjechała policja, to zaraz wszyscy wyszli na balkony, zrobiło się zbiegowisko. Nie wierzę, że wcześniej nikt tego nie zauważył - kręci głową mężczyzna. Poszedł poźniej do rodziców dziewczynki, którzy mieszkają niedaleko. Normalna rodzina, schludne mieszkanie, młodzi rodzice. Mają jedyną córkę. Powiedzieli mi, że dowiedzieli się o zdarzeniu od sąsiadki, która widziała z okna jak Szifo molestował ich córkę. No jak tak można? Widziała, ale nic nie zrobiła? Czemu nie zawiadomiła zaraz policji? - pyta Maciej Borczyk. Nie rozumie ludzkiej bierności. Przeraża go znieczulica. Zimna obojętność.
 
Sprawę prowadzi obecnie Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu. W najbliższym czasie mają zostać powołani biegli psychiatrzy, którzy określą stopień poczytalności sprawcy w chwili popełnienia czynu. Szifo został tymczasowo aresztowany. Nie wyobrażam sobie, żeby wyszedł na wolność po kilku miesiącach i dalej straszył tutaj dzieci - mówi jedna z matek z ulicy Tysiąclecia.
 
Podobnie myśli pan Maciek. Sam jest ojcem czteroletniej Zuzi. Po zdarzeniu znajomi przestrzegali go: Co z tego będziesz miał? Tylko same problemy. Chodzenie po sądach. Po co ci to było potrzebne? Maciej Borczyk tego nie potrafi zrozumieć, jak można tak myśleć. Jak ktoś postępuje zgodnie z prawem, to czego może się obawiać? - odpowiada na to. Już takim jestem człowiekiem, że jak komuś dzieje się krzywda, to zawsze pomagam. Nigdy nie jestem obojętny. I jestem dumny z tego, że w takiej sytuacji tak zareagowałem. Tak po prostu trzeba, nie wyobrażam sobie inaczej - dodaje wodzisławski strażnik.

Artur z ulicy Piastowskiej  w Wodzisławiu
„Nie wiem, wydaje mi się, że ja też bym podobnie zareagował. Jakbym takie coś widział, to raczej nie siedziałbym spokojnie. Tym bardziej, że sam mam kilkuletnią córkę, która bawi się tutaj na podwórku. Nie wiem. Nie wyobrażam sobie, gdyby ktoś ją molestował. Nawet nie mogę o tym spokojnie myśleć”.

Magdalena z ulicy Tysiąclecia, mama 10-letniej dziewczynki
„Myślę, że takich zdarzeń jest bardzo wiele, ale pewnie dzieci nie mówią w domach wszystkiego. Jest tutaj kilka bloków, mieszkają tu setki ludzi, ale tak naprawdę to pustynia. Każdy żyje osobno. Ludzie wolą niczego nie widzieć. Wszyscy zamknięci są w swoich mieszkaniach, nie obchodzi ich, co się dzieje. Jestem naprawdę peł-na podziwu dla tego młodego strażnika. Fakt, że ma taki zawód, ale i tak, liczy się jego odwaga i determinacja. Nie wiem, czy każdy z nas by tak postąpił”.

Kasia, 13 lat, z ulicy Tysiąclecia
„Nieraz widziałam tego Szifo, jak nachodził inne dziewczynki. Raz był cał-kiem rozebrany. Wszystkie się go bałyśmy, ale do tej pory nie słyszałam, żeby kogoś napadł. Ja też zawsze staram się być na podwórku z innymi dziećmi, a nie sama, żeby mnie nikt nie napastował. Mama mi o tym cały czas mówi”.

Iza Salamon