Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (243) Data wydania: 21.09.04

Powiatowe święto

Dożynki powiatowe, zorganizowane w Marklowicach udowodniły, że rolnicy wszystkich gmin potrafią wspólnie działać. Przedsięwzięcie, które przyciągnęło tłumy mieszkańców, było organizacyjnym sukcesem.

Kolorowy przemarsz
Świętowanie połączono z X Jubileuszowymi Dożynkami Miejskimi. Pomysł zorganizowania po raz pierwszy imprezy na szczeblu powiatowym zrodził się w Radzie Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej. Jak mówią przedstawiciele tej organizacji, Maria Tatarczyk i Jacek Pawelec - starostowie dożynek, inicjatywa powstała już w roku ubiegłym, jednak nie udało się jej zrealizować. W tym roku już sam początek rolniczego święta zapowiadał się wspaniale. Tradycyjnie rozpoczęto od mszy świętej odprawionej rano w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po południu z kolei, z ul. Jankowickiej wyruszył barwny korowód, który dotarł na plac za Urzędem Gminy. Tutaj odbyły się główne uroczystości. Zaraz po tym, jak starostwie dożynek przekazali chleb wójtowi Marklowic, Tadeuszowi Chrószczowi i wodzisławskiemu staroście, Janowi Materzokowi, na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły folklorystyczne.

Nagrody dla najlepszych
W przerwie ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszy pojazd w korowodzie. Poza zasięgiem była „rakieta wszechczasów” wykonana przez mieszkańców Mszany. Na potężnej platformie TIR-a zaprezentowali oni ludzi różnych epok. Byli jaskiniowcy, Tatarzy oraz młodzież przyszłości. Pojazd był niezwykły. Pozostali uczestnicy korowodu również dali z siebie wszystko. Jak mówi Czesława Somerlik, jedna z organizatorek dożynek, na uwagę zasługuje również zaangażowanie młodzieży, która na ciężarowy samochód „przeniosła” dyskotekę „Eden”. Okazję do rywalizacji mieli również miłośnicy koni. W kategorii zaprzęgów konnych zwyciężył Adam Tatarczyk, natomiast w gonitwach triumfowała Sylwia Mizia. Ogłoszono także wyniki konkursu gminnego na najbardziej estetyczne otoczenie domu. Najwyżej oceniono posesję Zofii i Kazimierza Drychta, drugie miejsce przyznano Marii i Eugeniuszowi Kawalerowiczom, natomiast trzecie Tadeuszowi i Kazimierze Cudo.
 
O oprawę muzyczną dożynek zadbał Jacek Krupa, który wystąpił wraz z Aleksandrą Turek, zespół „Karpowicz Family”, „Waterloo” oraz „Kwartet Rampa”. Do tańca przygrywała natomiast grupa „Remedium”

Łukasz Przyczynek z Marklowic
Rolnikiem nie bardzo chciałbym być, bo to ciężka praca. Chciałbym być kierowcą. Moi rodzice nie mają dużego pola, ale wiem jak się zbiera żyto. Dużo rolników jest też tutaj na dożynkach. Mi najbardziej podobał się korowód.

Patrycja Tolarz z Marklowic
Nie chciałabym być rolnikiem i pracować na polu, chociaż mi się takie dożynki podobają. Ten korowód też był fajny. Najbardziej podobał mi się nasz wóz. Jechałam z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Marklowice - Chałupki.

Rafał Tomaszewski z Mszany
Jestem drugi raz na dożynkach. Niedawno były u nas w Mszanie. To bardzo duża zabawa. U nas był taki duży korowód jak tutaj. Najbardziej podobały mi się w nim traktory. Nie wiem jeszcze, kim chciałbym zostać, ale rolnikiem bym mógł być, czemu nie.

Małgosia Kacprzak i Patrycja Mucha z Czyżowic
Nasza babcia Helena Mucha jest przewodniczącą koła KGW w Czyżowicach. Ona uszyła nam stroje i zabiera nas często na takie dożynki. W korowodzie jechałyśmy z gospodyniami z naszej gminy i z koroną. Chciałybyśmy pracować na polu tak jak rolnicy.

(raj)