Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (240) Data wydania: 31.08.04

Diabeł tkwi w szczegółach

Wielu po wstąpieniu naszego kraju do UE wyjeżdża do pracy za granicą. Otworzyły się możliwości i w szczególności ludzie młodzi chcą z nich skorzystać. Jak się jednak okazuje, nowe perspektywy pojawiły się również i tu na miejscu. W małych miejscowościach.
Wioletta Długosz z Rydułtów nawet nie śniła, kiedy zaczynała naukę w liceum medycznym, że jej przyszłość związana będzie z Unią Europejską. Zapewne gdyby ktoś zadał jej wtedy pytanie, cóż to takiego ta Unia, miałaby problemy z odpowiedzią. Jej zawodowe życie odmieniło się diametralnie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Naukę rozpoczęła w Liceum Medycznym w Wodzisławiu Śląskim. Po jego ukończeniu w 1995 r. została pielęgniarką na oddziale laryngologicznym, mieszczącym się w popularnym żłobku w Rydułtowach.
 
W 2001 r. przeniesiono oddział do Szpitala Miejskiego w Rydułtowach, gdzie skierowana została na oddział chorób wewnętrznych. Znów zaczynała od początku.
 
W zespole medycznym jest się nierozerwalnym ogniwem. Praca przynosi sporo satysfakcji, ale też wiele trudu. Nocne dyżury, praca w święta, niedziele. Marzyło mi się by czegoś jeszcze w życiu dokonać - mówi pani Wioletta.
 
Postanowiła rozpocząć studia. Jej wybór padł na mało znany wtedy jeszcze kierunek: europeistykę. Wielu pytało ją wtedy, a cóż to takiego?
 
Znaleźli się i tacy którzy odradzali ale ja się uparłam. Mówiono już głośno o akcesji, więc pomyślałam, że to kierunek z przyszłością. Nie miałam pojęcia gdzie po nim będę pracować, ale wiedziałam, że warto zaryzykować - wspomina.
 
Studia zaoczne rozpoczęła w 1999 r. w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu na  Wydziale Administracji i Zarządzania, specjalizacja europeistyka. Po trzech latach otrzymała tytuł licencjata. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych studia o tym kierunku dopiero w Polsce raczkowały.
 
Obecnie studiuje na dwuletnich uzupełniających studiach magisterskich w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, kierunek administracja,  specjalizacja - prawo i polityka Unii Europejskiej.
Po otrzymaniu licencjata rozpoczęłam starania o przeniesienie z pracy na oddziale do administracji. Udało się. W lutym 2004 r. rozpoczęłam pracę w Sekcji Zamówień Publicznych na stanowisku starszego inspektora ds. zamówień publicznych - tłumaczy.
Jednak furtka otworzyła jej się szeroko dopiero po akcesji. Została specjalistą ds. marketingu. Otrzymała to stanowisko bo od 1 czerwca pojawiła się możliwość dofinansowania z funduszy strukturalnych projektów w służbie zdrowia. To novum po wstąpieniu Polski do UE.  #nowastrona#

Jest szansa zyskania ogromnych pieniędzy dla jednostek służby zdrowia. UE zależy bowiem na jak najlepszej jakości usług medycznych w Polsce. Chodzi o wyrównanie poziomu życia  i leczenia ludzi pomiędzy miastem i wsią - tłumaczy.
 
Poziom dostępności do świadczeń zdrowotnych w małych mias-tach i na terenach wiejskich jest obecnie znacznie ograniczony w wyniku nieodpowiedniego stanu infrastruktury, związanej z ochroną zdrowia. Brakuje sprzętu medycznego na odpowiednim poziomie. Sytuacja taka powoduje, że występują znaczne ograniczenia w dostępie do usług medycznych świadczonych na potrzeby lokalne. Pacjenci w celu wykonania nawet najprostszych badań diagnostycznych nierzadko zmuszeni są do przemieszczenia się do dużych ośrodków miejskich, gdzie znajdują się szpitale specjalistyczne. Badania takie powinny zaś być wykonywane w lokalnych ośrodkach zdrowia. W efekcie wczesne wykrycie choroby jest często niemożliwe.
 
Sytuację ma poprawić Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006, który ma ułatwić dostępność mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast do usług zdrowotnych oraz poprawić jakość opieki zdrowotnej poprzez wzmocnienie infrastruktury i wyposażenia lokalnych ośrodków zdrowia. Chodzi o polepszenie stanu budynków i jakości zaopatrzenia ośrodków zdrowia w specjalistyczny sprzęt medyczny. O środki można się ubiegać w latach 2004 - 2006, a realizacja projektu może trwać do 2008 r. Można starać się o dotację z UE nawet do 75 % koszów. Dotacja jest trudna do uzyskania ale niezmiernie korzystna. Przykładowo gdyby koszt modernizacji podjazdów w szpitalu wynosił 100 tys. zł to jest możliwość uzyskania 75 tys. zł bezzwrotnej pożyczki.
 
Moim zadaniem jest przygotowanie projektu by takie środki otrzymać - mówi pani Wioletta.
 
Proste. W rzeczywistości takie nie jest. Po pierwsze trzeba przejść przez gąszcz procedur, regulaminów, wytycznych. Zaznajomić się z setkami stron.  Przygotowanie projektu to skomplikowana procedura, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
 
Muszę zadbać o to by projekt był prawidłowy pod względem formalnym i prawnym. Po ewentualnym otrzymaniu środków na inwestycję, i po zrealizowaniu jej, należy przez okres pięciu lat prowadzić statystykę co projekt zmienił i co przyniósł pacjentom i szpitalowi - tłumaczy  Wioletta Długosz.
 
W tej chwili w przygotowaniu jest kilka projektów. Dotyczą one poprawy świadczeń medycznych w rydułtowskim szpitalu.
Procedury są niezwykle skomplikowane ale po to tu jestem by starać się o uzyskanie jak najwięcej środków dla naszego szpitala. Zdaję sobie sprawę, że to stanowisko dopiero raczkuje, że muszę przecierać szlaki i uczyć się na swoich błędach. Mam nadzieję, że będzie ich niewiele - śmieje się pani Wioletta.
 
Aleksandra Matuszczyk - Kotulska