Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (236) Data wydania: 03.08.04

W szeregu

Dom szeregowy to dom jednorodzinny zrośnięty bocznymi ścianami z domami sąsiadów. Właścicielem nowej szeregówki można zostać, kupując gotowy dom na osiedlu budowanym przez dewelopera. Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie segmentu?
Domy wolno stojące tym różnią się od szeregowych, że mają okna wychodzące na kilka stron świata. Dom szeregowy ma okna jedynie z dwóch stron. Z tego powodu przypomina raczej mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Powiązanie z terenem - wejście na parterze i ogródek - zbliżają go z kolei do domu wolno stojącego. Dom szeregowy jest zazwyczaj piętrowy, co pozwala na tradycyjny, realizowany w domach jednorodzinnych podział na dwie części - parter zajmuje część rodzinno-reprezentacyjna, piętro przeznaczone na sypialnie ma charakter prywatny.
 
Tak samo jak u sąsiada
 
Segment jest jedynie fragmentem większej całości - szeregu. Nawet jeśli granice posesji są podkreślone, domy szeregowe zwykle są takie same lub zbliżone do siebie wyglądem zewnętrznym. Takie jest założenie - wszystkie domy w szeregu powinny być jednorodne pod względem konstrukcji i wykończenia. Dlatego szeregówki budowane indywidualnie zazwyczaj straszą bałaganem stylistycznym, zaś osiedla domów budowane i wykańczane wg jednego projektu i przez jednego inwestora gwarantują jednolite wykończenie i przez to większy porządek estetyczny.
 
Segment w osiedlu
 
Kilka domów powiązanych w jeden szereg to dość popularny układ w dużych miastach i drogich dzielnicach. Takie domy powstają często w dzielnicach willowych albo jako „plomby” - zabudowa uzupełniająca w osiedlach domów wielorodzinnych. Inny rodzaj szeregówek to domy zaprojektowane jako element całego zespołu-osiedla. Dzisiaj, gdy stare dzielnice willowe są już zabudowane albo ceny gruntów nie pozwalają na niską, a więc mało ekonomiczną zabudowę, większe osiedla szeregówek powstają na podmiejskich, często pustych, jeśli chodzi o usługi i infrastrukturę, terenach. Zaletą może być zaplanowana przestrzeń otaczająca domy - uliczki dojazdowe, ciągi spacerowe, placyki, skwerki, place zabaw dla dzieci. A jeśli osiedle jest duże - również usługi - sklep, przedszkole, basen czy fitness club. Wówczas osiedle może przybrać charakter kameralnego miasteczka.
 
Przy wyborze miejsca na segment trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, jaką infrastrukturę i usługi proponuje deweloper i jaką ma szansę na ich zrealizowanie. Gdy na osiedlu zabraknie podstawowych usług, zamiast przyjemnym podmiejskim miasteczkiem stanie się ono jedynie odległą od miasta sypialnią.
 
Co zyskujemy

• na budowę domu szeregowego wystarczy działka znacznie mniejsza niż na budowę domu wolno stojącego. Dzięki w ten sposób zaoszczędzonym pieniądzom można mieć dom bliżej centrum miasta;
• budowa segmentu wymaga mniejszego zaangażowania - dostawą materiałów i zatrudnianiem fachowców zajmuje się deweloper lub spółdzielnia;
• ujednolicony projekt elewacji, małej architektury, nawierzchni ulic i oświetlenia pozwoli na zamieszkanie w spójnym estetycznie otoczeniu;
• zamieszkanie na osiedlu daje możliwość korzystania z osiedlowych placów zabaw, terenów rekreacyjnych i usług;
• mieszkanie w małej społeczności sprzyja powstawaniu więzi sąsiedzkich, a bliskie sąsiedztwo daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Z czym trzeba się pogodzić

• szeregówki to domy co najmniej dwukondygnacyjne. Przeciwnicy schodów nie będą się czuli dobrze w takim typie zabudowy;
• domu szeregowego zazwyczaj nie można rozbudować; trudniej też zmienić układ wnętrz
• działka, na której stoi segment, jest zwykle bardzo mała. Skrawek terenu z przodu domu musi pomieścić strefę wejścia i jeśli dom nie jest podpiwniczony - również garaż. Ogród z tyłu domu mieści zwykle taras i kawałek trawnika. Ci, którzy marzą o domu w ogrodzie, nie powinni się decydować na segment.
• bliskie sąsiedztwo wymaga przestrzegania zasad współżycia społecznego bardziej niż w wypadku domów wolno stojących
 Wielu uciążliwości związanych z mieszkaniem w domu szeregowym można uniknąć, jeśli wybierze się dobry projekt:
• odległość między Twoimi oknami a oknami sąsiada powinna przekraczać 15 m, a odległość między domami w strefie ogrodów powinna wynosić co najmniej 25-30 m.
• ściana dzieląca segmenty powinna mieć odpowiednią izolacyjność akustyczną. Najlepiej, jeśli sąsiadujące domy mają własne ściany, a dzieli je wykonana między nimi szczelina szerokości 3-5 cm pusta albo materiałem izolacyjnym.
• tarasy sąsiadujących segmentów nie będą położone zbyt blisko siebie. Odizolowanie tarasów jest możliwe w zabudowie z przesunięciem kolejnych domów w szeregu, a także dzięki zróżnicowaniu długości poszczególnych segmentów;
• dom ma szeroki trakt. Domy szeregowe zazwyczaj buduje się na wąskich działkach. Im węższy dom, tym trudniej o dobry podział przestrzeni.