Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (173) Data wydania: 21.05.03

Puchary dla mistrzów

W Marklowicach odbyło się ogólnopolskie podsumowanie sezonu narciarstwa biegowego. Do gminnej sali sportowej przyjechali najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie sportowej we wszystkich kategoriach wiekowych. Był Janusz Krężelok, najlepszy polski biegacz oraz Justyna Kowalczyk - wicemistrzyni świata juniorek. Wśród wyróżnionych nie zabrakło też młodych narciarzy z Marklowic.
Zorganizowanie takiego podsumowania to pomysł marklowickiej trenerki Aleksandry Pustołki, która jest przewodniczącą Komisji Biegów Polskiego Związku Narciarskiego. Tego rodzaju impreza odbyła się po raz pierwszy właśnie w Marklowicach, wzięli w niej udział przedstawiciele władz PZN m.in. Jacenty Kowerski, sekretarz generalny, Marek Siderek, szef wyszkolenia oraz Barbara Sobańska, członek Zarządu i dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Zakopanem. Wręczali oni wraz z wójtem Tadeuszem Chrószczem puchary dla najlepszych narciarzy. Najpierw uhonorowano Justynę Kowalczyk, która w minionym sezonie odniosła największy sukces w biegach narciarskich. Zdobyła srebrny medal w narciarskim sprincie podczas Mistrzostw Świata Juniorów oraz piąte miejsce na 5 km stylem klasycznym.

Miałam w tym sezonie duże kłopoty zdrowotne, ale udało się osiągnąć duże sukcesy - powiedziała nam 20-letnia
Justyna Kowalczyk. Wygrałam wszystkie zwody w Polsce, a w Pucharze Świata uplasowałam się w okolicach 30. miejsca. Trener wypatrzył mnie podczas zawodów lekkoatletycznych i zaczęłam trenować narciarstwo biegowe w klubie Maraton Mszana Dolna. Wszystko podporządkowałam temu sportowi, rozpoczęłam studia na AWF-ie w Katowicach, chociaż chciałam studiować dziennikarstwo lub psychologię.

Justyna Kowalczyk okazała się najlepsza w klasyfikacji seniorek, wśród mężczyzn wygrał Janusz Krężelok. Puchary wręczano sześciu najlepszym zawodnikom w każdej kategorii wiekowej - znaleźli się wśród nich również marklowiczanie. Kornelia Marek - obecnie uczennica SMS Szczyrk - zajęła szóste miejsce wśród seniorek i drugie wśród juniorek młodszych. Weronika Przyczynek - uczennica ZSMS Zakopane - była czwarta w kategorii juniorek. Artur Smuda wywalczył drugie miejsce wśród młodzików. W Punktacji klubowej UMKS Marklowice zajął jedenaste miejsce w kraju.

To był bardzo udany sezon, chociaż miałam dużo nauki, przygotowywałam się do matury - mówi Weronika Przyczynek, pierwsza marklowiczanka, która ukończyła Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Chcę po maturze studiować na AWF Katowice i kontynuować karierę sportową. Kiedyś wszyscy się z nas śmiali, że na Śląsku to chyba biegamy po hałdach. Na pewno była nam trudniej niż zawodnikom z miejscowości górskich, gdzie śnieg leży dłużej. Ale trener Aleksandra Pustołka starała się, żebyśmy wyjeżdżali na obozy, bardzo wiele jej zawdzięczamy.

Podczas spotkania podsumowującego sezon uhonorowano również trenerów wychowujących młodych biegaczy. W ten sposób podkreślono ich ważną rolę w rozwoju narciarstwa biegowego.

Ogólnopolskie podsumowanie sezonu zostało zorganizowane po raz pierwszy - tłumaczy Aleksandra Pustołka. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Urzędu Gminy oraz pracy ludzi z klubu UMKS Marklowice, którzy wszystko robią społecznie. To był udany sezon dla naszego klubu. Kornelia Marek wraz z Justyną Kowalczyk, Sylwią Jaśkowiec i Anną Kohut wywalczyła 8. miejsce w sztafecie na Mistrzostwach Świata juniorów. Do nich dołączą Weronika Przyczynek i Agnieszka Szymańczak tworząc grupę z którą wiążemy nadzieje na start w Igrzyskach Olimpijskich. Bardzo dawno Polaków nie było na Olimpiadzie w sztafetach. W polskich biegach narciarskich dzieje się coraz lepiej, zawodnicy podczas zawodów międzynarodowych mają zapewnione wszystko, czego potrzebują. Na Mistrzostwa Świata juniorów wystawiliśmy pełną ekipę.

(jak)