Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (147) Data wydania: 03.07.02

Przez trzy stulecia

Latem 1892 r. zostało zorganizowane zebranie, podczas którego powołano Ochotniczą Straż Pożarną w Biertułtowach. Od tego wydarzenia minęło 110 lat i niedawno jednostka obchodziła swój jubileusz.

Na początku maja, z okazji strażackiego święta, została wmurowana w biertułtowskim kościele tablica pamiątkowa ku czci św. Floriana - patrona strażaków. Natomiast główne obchody jubileuszowe odbyły się w czerwcu. Po zbiórce przed remizą strażacy i zaproszeni goście wraz z orkiestrą kopalni „Marcel” przemaszerowali do kościoła, gdzie ks. Jan Włosik odprawił mszę świętą w intencji strażaków. Potem w centrum miasta odbyła się uroczysta zbiórka, którą prowadził prezes OSP Biertułtowy Jacek Jędrzejek. Z okazji jubileuszu jednostka została uhonorowana najwyższym odznaczeniem strażackim - Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Dekoracji sztandaru dokonali członek prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach Jerzy Szkatuła oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Kazimierz Musialik. Srebrne odznaki „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Alicja Zelek - wiceprezes OSP Biertułtowy, Alojzy Kieś i Marek Marszałek natomiast brązowe - Marcin Sacharczuk i Michał Woś. Odznakami „Wzorowy strażak” uhonorowani zostali: Przemysław Dzik, Bartosz Kozłowski, Paweł Bugdoł, Leszek Sacharczuk i Artur Zelek.

Nie wiem czy jest na naszym terenie druga taka jednostka, która działa tak długo - mówił Kazimierz Musialik, komendant powiatowy PSP. OSP Biertułtowy niesie pomoc mieszkańcom od wielu lat, na przestrzeni trzech wieków.

Życzenia z okazji jubileuszu składali burmistrz Barbara Magiera, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sobik, przedstawiciele władz powiatu, Zarządu Powiatowego i Zarządu Miejskiego OSP w Wodzisławiu oraz dyrekcji kopalni „Marcel”. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele jednostek ratowniczo-gaśniczych z Wodzisławia, Rydułtów i Syryni oraz ochotniczych straży pożarnych z Pszowa, Głożyn, Krzyżkowic, Jedłownika, Radlina II, Turzyczki, Syryni i Zakładów Koksochemicznych „Radlin”.

Po oficjalnej części rozpoczął się festyn dla strażaków i mieszkańców Radlina. Odbyły się występy zespołów, działających przy radlińskim MOK-u, konkursy dla dzieci i dorosłych. Z dużym zainteresowaniem spotkały się pokazy grupy wysokościowej z OSP Moszczenica oraz ratownictwa drogowego i chemicznego w wykonaniu strażaków zawodowych z Wodzisławia i Syryni. W zawodach w przeciąganiu liny zmierzyły się drużyny reprezentujące mieszkańców Radlina i strażaków z OSP Biertułtowy. Zwycięstwo odnieśli „cywile”. Wieczorem wystąpił rydułtowski kabaret „To nie my”, a popularne piosenki śpiewał zespół „Magia Bend”.

Przy organizacji festynu pracowali członkowie OSP Biertułtowy a szczególnie Leszek Sacharczuk - mówi prezes Jacek Jędrzejek. Pomoc uzyskaliśmy od Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz radlińskich firm i przedsiębiorstw.

Spotkanie założycielskie OSP Biertułtowy odbyło się w sali pana K. Wiosny. Jako jeden z inicjatorów powołania straży pożarnej wszedł on w skład zarządu wraz z J. Urbańczykiem, J. Ogermanem, J. Adamczykiem i F. Brachmańskim. Nowo powołane stowarzyszenie liczyło 18 członków, których stopniowo przybywało. Zakupiono sprzęt pożarniczy w postaci beczki na dwóch kołach, bosaków i tłumic. Dziesięć lat po założeniu OSP Biertułtowy posiadała już czterokołową sikawkę o zaprzęgu konnym, którą zakupili mieszkańcy miejscowości. W 1910 r. strażacy otrzymali nowocześniejszą sikawkę, która służyła aż do 1938 r. Po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski w 1923 r. ze składek członków ufundowano sztandar. W 1937 r. dyrektor kopalni „Emma” przekazał strażakom samochód ciężarowy, który został przez nich przebudowany i dostosowany do potrzeb pożarniczych. Kolejne auta OSP Biertułtowy otrzymała po wojnie (z demobilu) oraz w 1967 r. Były one przerabiane na pożarnicze przez członków jednostki.

W 1972 r. zawiązał się społeczny komitet budowy nowej remizy. Powstała ona z funduszy społeczeństwa Radlina, budowano ją w czynie społecznym. Uroczyście przekazał ją strażakom w maju 1975 r. wojewoda katowicki Stanisław Kiermaszek. Podczas obchodów 90-lecia OSP Biertułtowy jednostka otrzymała nowy sztandar, ufundowany za składek członków i datków społeczeństwa Radlina. Kolejne dziesięć lat było bardzo trudne dla biertułtowskich strażaków. Brakowało pieniędzy na naprawę samochodu bojowego a mimo to jednostka wzięła czynny udział w gaszeniu pożaru lasu pod Kuźnią Raciborską. Obchody stulecia były bardzo skromne.

W 1997 r., po powstaniu miasta Radlin, OSP Biertułtowy otrzymała samochód Star 26, który służył podczas akcji usuwania skutków powodzi na terenie powiatu wodzisławskiego. Urząd Miejski zakupił również nową motopompę. W 200 1 r. został wybrany nowy zarząd w którego skład wchodzą: Jacek Jędrzejek - prezes, Alicja Zelek - wiceprezes, Zbigniew Paszek - naczelnik, Marek Marszałek - skarbnik i Marcin Sacharczuk - sekretarz.

(jak)