Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1548) Data wydania: 04.01.22
Czytaj e-gazetę

Kolosalny odlew z Kuźni Raciborskiej

Aby przygotować ogromny odlew, trzeba było przetopić 38 000 kilogramów złomu oraz 5 000 kilogramów surówki odlewniczej. Metal podgrzano do temperatury 1 520 °C.

Niedawno Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. wykonała kilka wyjątkowo dużych i ciężkich odlewów dla Rafamet SA na rzecz zamówionej przez tureckiego odbiorcę obrabiarki KCI 600/1000 N. Najcięższe i największe z nich to belka, stół i łoże. – Największym wyzwaniem był odlew belki. Tak, jak i inne tego typu odlewy, wykonywany był w dole formierskim. Są to betonowe kesony wypełnione masą formierską (piaskiem związanym żywicą) położone poniżej poziomu gruntu. Należy wspomnieć, że w Odlewni RAFAMET wykorzystujemy 7 dołów do produkcji ciężkich odlewów. Najdłuższy z nich, w którym właśnie była wykonywana belka ma 20 metrów długości, 4 metry szerokości oraz 2 metry głębokości. Forma belki składała się z 55 elementów, które trzeba było ułożyć niczym klocki, tak, aby idealnie odtworzyły kształt odlewu. Ciekawostką jest, że nie układa się ich jednak w poziomie. Różnica w wysokości (na tzw. ugięciu formy) pomiędzy środkiem, a bokami to aż 20 mm – informuje Adam Witecki, prezes zarządu Odlewni Rafamet.

Do przygotowania metalu przetopiono w temperaturze 1 520 °C, m.in.: 38 000 kg złomu oraz 5 000 kg surówki odlewniczej. Co więcej, aby metal posiadał wymagane własności dodawane są specjalne dodatki tj: żelazokrzem, żelazomangan, nawęglacz oraz cyna. – Formę zalano ciekłym metalem o temperaturze 1 340 °C, który przygotowywano przez 3 godziny. Samo zalanie formy trwało 120 sekund, w tym czasie z kadzi podwieszonych na dwóch suwnicach wlano do formy 43 000 kg żeliwa – informuje A. Witecki.

Warto wspomnieć, że jest to najdłuższy odlew wyprodukowany w kuźniańskiej odlewni. Jego długość wyniosła 14 200 mm. Ciężar wyrobu to 37 700 kg. – Rzeczywiście masa odlewu robi wrażenie. Jednak na swoim koncie mamy już pokaźniejsze realizacje. Dotychczas najcięższy nasz odlew ważył ponad 40 000 kg – przyznał Adam Witecki dodając jednocześnie, że nieczęsto wykonywane są tak duże odlewy. Spore zapotrzebowanie jest natomiast na odlewy od 10 000 do 30 000 kg, które Odlewnia wykonuje w liczbie 1 – 2 sztuk tygodniowo, głównie dla klientów z Czech, Węgier oraz Hiszpanii.

(am) (raf) (ż)