Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Małe uzdrowisko w Pietrowicach Wielkich już gotowe

14.01.2020 00:00 red

Tężnia solankowa w Pietrowicach Wielkich jest już gotowa. Powstała w sąsiedztwie wieży widokowej przy ul. Bończyka. Zmienił się również teren wokół.

Na zadanie pozyskano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska na lata 2014 –2020 i budżetu Państwa. Na inwestycję składa się tężnia solankowa w kształcie sześcioboku o śr. ok. 7,5 m. Zmian doczekał się także teren wokół. Pomiędzy wieżą widokową a tężnią, swoje miejsce znalazły elementy małej architektury: ławki i kosze na śmieci, a także stolik do gry w szachy, w chińczyka oraz stalowe stojaki na rowery. Zadanie wykonał Zakład zieleni i małej architektury z Pawłowa. – Planowana wartość inwestycji to 252,000 zł. W tym roboty budowlane związane z powstaniem obiektu i zagospodarowania to 232.012,78 zł. Pozostałe koszty to: promocja, foldery, itp. Projekt w 90% jest sfinansowany ze środków zewnętrznych. Wkład Gminy to 10%. – mówi sekretarz Pietrowic Wielkich Gabriel Kuczera.

Oficjalne uruchomienie tężni nastąpi na wiosnę. Najprawdopodobniej w kwietniu, być może w w oknie świąt Wielkanocnych. Kluczowa będzie w tym wypadku pogoda. W chwili uruchomienia teren będzie oświetlany nocą.

Działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki, która pompowana jest ze zbiornika umieszczonego w ziemi. Dzięki temu powietrze wokół nasycone jest cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Wykonanie tego zadania zamyka obecne plany pietrowickich urzędników wobec tego miejsca. Przypomnijmy, że budowa wieży widokowej była podzielona na dwa etapy. Pierwszy to budowa wieży, która do użytku mieszkańców została oddana z początkiem listopada 2018 roku. Drugi etap to wykonanie infrastruktury wokół, czyli tężni wraz z elementami małej architektury.

(mad)

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę