Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1370) Data wydania: 18.09.18
Czytaj e-gazetę

Budują nam cztery dodatkowe zbiorniki retencyjne

Oprócz przeciwpowodziowego zbiornika Racibórz Dolny powstają jeszcze cztery zbiorniki retencyjne. – Trwają prace ziemne – informuje Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

BUKÓW, LUBOMIA, REGION – Przy drodze z Syryni do Bukowa, po lewej stronie, jeszcze przed torami, trwają jakieś prace ziemne. Pracuje ciężki sprzęt, są prowadzone pomiary. Co tam się dzieje? – napisał do nas czytelnik Adam.

W pierwszej kolejności o inwestycję zapytaliśmy w Urzędzie Gminy w Lubomi. – Powstaje zbiornik retencyjny Syrynka – wyjaśnił nam wójt Czesław Burek. Okazuje się, że to tylko jeden z czterech budowanych zbiorników retencyjnych. Wszystkie one mają stanowić – poza budowanym zbiornikiem Racibórz Dolny – dodatkową ochronę przez powodzią.

Odwodnienie dużego terenu

O szczegóły dotyczące budowy zbiorników współtowarzyszących zbiornikowi Racibórz zwróciliśmy się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Inwestycja przewiduje wykonanie czterech zbiorników współtowarzyszących. Kolejno są to: zbiornik retencyjny Buków wraz z pompownią, zbiornik retencyjny Syrynka, zbiornik retencyjny Pogrzebień, oraz zbiornik retencyjny Lubomia wraz z pompownią. Wszystkie one mają odpowiadać za odwodnienie obszaru przylegającego do zbiornika Racibórz. – Ponadto zakłada się wykorzystanie istniejącego zbiornika rekreacyjnego KWK „Jasmos”, przylegającego bezpośrednio do zbiornika Buków, jako dodatkową retencję w przypadku wystąpienia wezbrań powodziowych – wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW.

Zbiornik Syrynka

Zbiornik Syrynka o pojemności retencyjnej 297 tys. m3. i powierzchni ok. 40 ha zlokalizowano przy południowo–wschodniej stronie drogi Syrynia–Buków (to o ten zbiornik pytał nas czytelnik Adam).

Zbiornik Buków

Zbiornik retencyjny Buków jest zlokalizowany pomiędzy projektowaną zaporą boczną zbiornika Racibórz, istniejącym wałem cofkowym potoku Łęgoń i drogą Lubomia–Buków. Powierzchnia zbiornika będzie miała ok. 9 ha, które wspólnie z 10 ha wyrobiska Łęgoń będą stanowić zbiornik współtowarzyszący polderu. Pojemność zbiornika (łącznie z wyrobiskiem Łęgoń) to ok. 437 tys. m3. Zbiornik gromadzić będzie wody z potoku Łęgoń z dopływem cieku Syrynka, a także okresowo ze zlewni zbiornika Pogrzebień poprzez m.in. upust z regulowanym odpływem.

Przewiduje się również wykorzystywanie zbiornika rezerwowego (stawu rekreacyjnego KWK „Jasmos”) poprzez jego ewentualne podpiętrzenie, umożliwiające czasowe retencjonowanie zrzutów ze zbiornika retencyjnego przy pompowni Buków. Przerzut wody pomiędzy zbiornikiem retencyjnym przy pompowni Buków a zbiornikiem rezerwowym KWK „Jasmos” będzie się odbywał przepustem.

Zbiornik Pogrzebień

Kolejny ze zbiorników retencyjnych – Pogrzebień, znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie i składa się z części zachodniej, położonej pomiędzy zaporą boczną zbiornika Racibórz a nasypem PKP, oraz z części wschodniej, pomiędzy nasypem kolejowym a ulicą Graniczną. Zbiornik ma powierzchnię 6,7 ha, przy pojemności retencyjnej 48 tys. m3. W okresach wezbrań część wód będzie magazynowana w zbiorniku, a część przerzucana przez upust za pośrednictwem rowu do zbiornika retencyjnego przy pompowni Buków.

Zbiornik Lubomia

Ostatni z zaprojektowanych zbiorników to zbiornik wyrównawczy dla pompowni w miejscowości o tej samej nazwie – Lubomia. Został posadowiony pomiędzy nasypem kolejowym a drogami: Lubomia–Racibórz (ulica Graniczna), Lubomia–Nieboczowy (ulica Paprotnik) oraz Lubomia–Buków. Powierzchnia zbiornika to 20 ha, zaś pojemność to 200 tys. m3. Zbiornik w przypadku piętrzenia gromadzi wody cieku Lubomka, które za pomocą pompowni wyposażonej w 4 agregaty przepompowane zostaną do zbiornika głównego.

Na jakim etapie jest budowa zbiorników retencyjnych? – W obszarze przewidzianym dla wszystkich czterech zbiorników retencyjnych trwają prace ziemne, które są w większej mierze zaawansowane dla zbiorników Syrynka, Lubomia i Pogrzebień. Po uprzednich przygotowaniach terenu prace ziemne rozpoczęły się również dla zbiornika Buków – wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW.

(mak)


Ideą budowy zbiornika Racibórz Dolny jest zapewnienie bezpieczeństwa i eliminacja ryzyka powodzi od strony rzeki Odry dla mieszkańców trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Suchy zbiornik uchroni przed katastrofalnymi w skutkach powodziami blisko 2,5 mln osób. Zamysł projektowy tej tak ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców inwestycji przeciwpowodziowej zakłada konieczne dla sprawnego jej funkcjonowania odwodnienie obszaru za wałem, czyli tzw. zawala. Właśnie temu celowi służą zaprojektowane zbiorniki retencyjne, towarzyszące polderowi Racibórz Dolny.