środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

W skrócie

07.11.2017 00:00 red.

Region

Kultura

Zaduszki w klimacie poezji

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na XVII Zaduszki Poetyckie, które odbędą się 24 listopada o godz. 18.00 w „Strzesze” (ul. Londzina 38). Utalentowana młodzież z Klubu Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej „Atlantyda” oraz zaproszeni goście zaśpiewają m.in. ballady Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy, piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Przemysława Gintrowskiego oraz Zbigniewa Wodeckiego.

Komunikacja

Czekamy na Warszawę

Do końca listopada miały być załatwione formalności związane z przygotowaniami do budowy drogi Racibórz – Pszczyna. Tymczasem władze Raciborza wciąż czekają na decyzję środowiskową z Warszawy zezwalającą na budowę drogi. – Liczymy na utrzymanie decyzji z Katowic. Robimy wszystko, żeby rozpocząć to zgodnie z ustaleniami – mówi Mirosław Lenk.

Oprócz decyzji środowiskowej potrzebne jest jeszcze pozwolenie budowlane. Prezydent Raciborza liczy na to, że zarząd województwa śląskiego zdecyduje się na wydłużenie listopadowego terminu.

Bezdomność

Numery ratujące życie

Za nami pierwsze mroźne noce i dni. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce może skończyć się tragicznie. Dlatego służby apelują: Jeśli spotkasz bezdomnego potrzebującego pomocy, nie przechodź obojętnie. Czasami jeden telefon może uratować jedno życie. Pomoc bezdomnym na terenie Raciborza koordynuje OPS (tel. 32 415 26 50, 32 419 06 42, 32 419 06 43, 32 415 18 88). Poza godzinami pracy OPS należy dzwonić do dyżurnego koordynatora ds. pomocy osobom bezdomnym (tel. 500 161 425). W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić na numery alarmowe (997 – policja, 986 – straż miejska, 999 – pogotowie ratunkowe, 112 – służby ratownicze).

Krzyżanowice, Szylerzowice, Bogumin

Meandry lepiej widać z góry

W ramach projektu „Odra i Olza bliżej turystów i mieszkańców pogranicza” zorganizowany został rowerowy raj gwieździsty, który przybrał międzynawowy charakter. W zależności od kondycji, na rowerzystów, zarówno polskich, jak i czeskich, czekały trzy trasy: 12-, 13- i 21-kilometrowa. Uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystym otwarciu: kładki przez Orłowską Strużkę w Boguminie, ścieżki edukacyjnej w Szylerzowicach i wieży widokowej na granicznych meandrach Odry.

Roszków

Biesiadny oktoberfest

W roszkowskiej świetlicy odbył się kolejny oktoberfest, któremu towarzyszyła dobra zabawa, połączona z degustacją piwa i domowych wypieków miejscowej kuchni. Biesiadnej atmosfery dopełnił występ akordeonisty z Ustronia.  

Rudy

Remont mostu na Wierzbniku

Władze gminy podały, że z połową listopada ma się rozpocząć remontu mostu na Wierzbniku w dzielnicy Brantolka, przy ulicy Powstańców Śląskich w Rudach. Środki na ten cel zostały pozyskane w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych (nawalne deszcze z 2016 r.) w wysokości 80 proc. kosztów remontu. Całość inwestycji opiewa na kwotę 130 tys. zł.

Kuźnia Raciborska

Siedziba WOT coraz bliżej

Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie zgody na zbycie w drodze zamiany budynku po szkole przy ul. Klasztornej. Na tym gminnym terenie ma powstać jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej. Samorząd chce jednak w zamian tereny państwowe, m.in. działki dzierżawione przez Rafamet. Dokładne lokalizacje będą jeszcze przedmiotem negocjacji. Na stole leży też oczekiwanie na zwrot środków, które gmina zainwestowała w celu przystosowania budynku szkoły do planowanego przeniesienia tu urzędu gminy wraz z jego jednostkami. Choć nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia, to bieg spraw wskazuje, że siedziba WOT w Kuźni jest niemal przesądzona.

Kuźnia Raciborska

Bezpłatna mammografia

14 listopada przy Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Klasztorna) odbędą się bezpłatne badania mammograficzne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej NFZ. Panie, których program nie obejmuje, mogą wykonać badanie odpłatnie (80 zł). Infolinia i zapisy tel. 42 254 64 10.

Kuźnia Raciborska

Będzie cieplej i taniej?

85 proc. mieszkańców ul. Kościuszki wyraziło chęć podłączenia się do sieci ciepłowniczej, biegnącej od kotłowni PEC w Kuźni. To element działania wpisującego się w plany rozbudowy kuźniańskiej kotłowni oraz polepszania jakości powietrza przez ograniczenie niskiej emisji. Według zapowiedzi jastrzębskiego PECu (który niedawno przejął PGNiG) nowa kotłownia ma mieć większą moc, być bardziej ekologiczna, a do tego oferta cenowa korzystniejsza od obecnej. Zapas mocy ma być skierowany do dostaw ciepła do pięciu bloków przy ul. Kościuszki.

  • Numer: 45 (1325)
  • Data wydania: 07.11.17
Czytaj e-gazetę