Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Jubileusze, dyplomy i kobylskie kreple

10.10.2017 00:00 red.

Panie z KGW w Kobyli i Kornowacu, spotkały się w kobylskim Gminnym Ośrodku Kultury, aby wspólnie pod kierunkiem Danieli Widoty, przygotować dyplomy dla najstarszych członkiń swoich organizacji kobiecych.

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach projektu „Łączenie Pokoleń”, w który wpisują się warsztaty kulinarne i rękodzieła, a także dwa jubileusze 50-lecia KGW Kobyla i 45-lecia KGW Rzuchów oraz przegląd zespołów artystycznych.

To jeden z trzech aktualnie realizowanych przez GOK programów, którego celem jest przekazywanie tradycji śląskich młodemu pokoleniu w gminie Kornowac. – Pierwszym działaniem jest wykonanie dyplomów dla naszych członkiń – założycielek, które schorowane nie będą mogły przyjść na jubileusze w Kobyli i Rzuchowie. Odwiedzimy je dostarczając dyplomy do domu – tłumaczy inicjatorka i współautorka projektu, pracownik GOK, a jednocześnie wiceprzewodnicząca KGW w Rzuchowie Małgorzata Drzeniek.

Panie bardzo intensywnie przygotowują się do swoich rocznic. W programach uroczystości, które zorganizowane zostaną w formie biesiad, zaplanowano m.in. występy chórów „Kobylanki” i „Rzuchowianki”, ponadto w Rzuchowie odbędzie się wystawa zdjęć i strojów ludowych, a kobylski jubileusz poprzedzi pieczenie krepli (pączków).

Oba rocznicowe spotkania rozpoczną się mszami. Ta w intencji KGW w Kobyli – 15 października w miejscowym kościele, a w intencji KGW w Rzuchowie – 21 października w świątyni na Lęgowie.

– Chcemy, aby jak najszersza grupa osób uczestniczyła w naszym projekcie. Nie zawsze ludzie wiedzą co robimy w KGW, jak wygląda nasza działalność, w której możemy się spełnić, wykazać talentami. Mamy panie kucharki oraz panie uzdolnione artystycznie. Można będzie więc nie tylko zobaczyć co robimy, ale też degustować podczas uroczystości jubileuszowej, ponieważ smażyć będziemy sławne kobylskie kreple – przypomina Małgorzata Drzeniek.

Tradycja tych krepli sięga 2002 r., kiedy to KGW Kobyla zajęło II miejsce w konkursie kulinarnym w Chorzowie. Aktualnie koło skupia 53 panie, zarówno te aktywnie działające, jak i seniorki, które ze względu na wiek lub zdrowie nie mogą czynnie angażować się w jego prace. – Współpracujemy z naszymi strażakami i sportowcami, bierzemy udział w dożynkach, na które przygotowujemy korony, a także pieczemy nasze kreple – wymienia szefująca kołu Krystyna Rumpel.

– Panie z naszych KGW biorą udział we wszystkich działaniach. Bez nich nie mogłaby się odbyć żadna impreza gminna – chwali zaangażowanie gospodyń dyrektor GOK Wiesława Bochynek.

Na zakończenie projektu „Łączenie Pokoleń”, 4 listopada odbędzie się przegląd ok. 10 zespołów artystycznych. – To nasi przyjaciele, którzy nas zapraszają, a teraz my mamy możliwość ich ugościć – przyznaje Małgorzata Drzeniek.

(ewa)

  • Numer: 41 (1322)
  • Data wydania: 10.10.17
Czytaj e-gazetę