Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1293) Data wydania: 14.03.17
Czytaj e-gazetę

Dzisiejszą kobietę dawniej zastępowała baba

O roli kobiety w tradycyjnym patriarchalnym modelu rodziny przełomu XIX i XX wieku, która sprowadzała się do sfery domowej, a więc żony, matki, pani domu, a nadto strażniczki obyczajów i religii opowiadała popularyzatorka folkloru i tradycji ludowych dr Kornelia Lach, dyrektor ZSO w Krzanowicach.

Na spotkaniu w TMZR zaprezentowała „Wizerunek kobiety w twórczości Feliksa Steuera” – doktor filologii, językoznawcy i dialektologa mieszkającego w Sułkowie pod Baborowem, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Zawodowo związany z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, którego był dyrektorem, swe zainteresowania koncentrował wokół dialektologii i językoznawstwa poznawczego. Pisał opracowania naukowe, ale też utwory gwarą w dialekcie sułkowskim, stanowiące dziś cenne źródło wiedzy o dawnej kulturze chłopskiej.

Dziś w Sułkowie żyje tylko jedna osoba, która znała Feliksa Steuera, jego sąsiadka Maria Waleczka urodzona w 1928 r.

Pamięć o nim powróciła po obchodach jubileuszowych z okazji 110. rocznicy jego urodzin. Z inicjatywy Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa, postawiono mu we wsi obelisk i zorganizowane są cykliczne konferencje popularno-naukowe.

Dr Kornelia Lach, na podstawie utworów sułkowskiego badacza odtworzyła życie kobiet sprzed 100 lat, znacznie różniące się od obecnego. To właśnie mężczyźnie, jako głowie rodziny podporządkowana była kobieta, której obowiązki sprowadzały się do pracy na polu, organizowania i prowadzenie gospodarstwa domowego oraz wychowania dzieci. Mąż wykonywał tylko najcięższe prace, a zonie pomagał tylko wówczas, gdy przekraczało to jej możliwości fizyczne. – Steuer nigdy wprost nie wskazuje zasług kobiet, ale w utworach poetyckich można odkryć wiele ich zalet, jako: strażniczek moralności, podtrzymujących gwarę i zachowujących tradycję noszenia stroju ludowego. Szczególną rolę przepisuje kobietom starszego pokolenia.

Jako ciekawostkę pani doktor przytacza najczęściej używane przez Steuera określenia na kobietę, którym była: baba, jako żona, gospodyni czy matka. Powszechne było też pojawiała się dziołcha czyli dziewczyna oraz dzieweczka – dziewczynka. Nigdy natomiast w swoich tekstach nie napisał: kobieta, co zdaniem Kornelii Lach może oznaczać, że określenie to nie funkcjonowało w dawnej kulturze chłopskiej na tym terenie.

(ewa)