Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1287) Data wydania: 31.01.17
Czytaj e-gazetę

Bieńkowice podtrzymują tradycję pięknej wsi śląskiej

Miano drugiej najpiękniejszej wsi Górnego Śląska, które przed 25 laty uzyskały Bieńkowice w konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Górnego Śląska w Kolonii – zobowiązuje do dziś. Obowiązki z tym związane po ówczesnym wieloletnim gospodarzu wsi Karolu Komorze przejęli następni sołtysi: Franciszek Fulneczek, Marek Piechaczek, a obecnie Roman Herber.

Pan Roman, pomimo że miał wtedy kilkanaście lat, pamięta pana Komora, który często odwiedzał dom rodziców, konsultując problemy wsi z jego ojcem – członkiem Rady Sołeckiej. Czasy te opisuje również wydana w 2009 r. książka Aloisa Cwika „Bieńkowice wczoraj i dziś”.

W ostatnim ćwierćwieczu wiele zmieniło się w Bieńkowicach. Przy szkole powstała sala gimnastyczna wraz z zapleczem sportowym, poza tym uczniowie korzystają z sal komputerowych i świetlicy. W zeszłym roku wybudowano tam nowe boisko. Przed dwoma laty wykonano termomodernizację przedszkola i remizy OSP, w której są dwa nowe wozy bojowe. Prowadzone są też inwestycje drogowe: wyremontowano łącznie z chodnikiem ul. Raciborską, a także chodniki na ul. Szkolnej, Pomnikowej i częściowo Rzemieślniczej. Nowa nawierzchnia placu zrobiona została przed kuźniami państwa Sochów. Remontu natomiast wymagają kolejne, pamiętające czasy pana Komora chodniki przy ul. Ogrodowej, Młyńskiej, Myśliwskiej i Bojanowskiej. W tym roku prace prowadzone będą na ul. Szkolnej.

Obecnie mieszkańcy cieszą się z odnowionego kościoła, gdzie poczynając od 1997 r. wykonano dach, wieżę, zamontowano zegary oraz odrestaurowano jego wnętrze. Obecnie konieczne jest jeszcze ogrodzenie oraz otynkowanie świątyni.

W Bieńkowicach większość imprez organizowanych jest na boisku przy ruchliwej drodze krajowej lub w ogrodzie farskim. Dlatego sołtys Roman Herber uważa, że wsi potrzebny byłby większy plac z wiatą, najlepiej gdzieś w centrum miejscowości. Szczególnie, że sołectwo słynie z wielkanocnych procesji konnych. Kalendarz ważnych wydarzeń uzupełniają doroczne dożynki, a także posiadające 13-letnią tradycję międzynarodowe i powiatowe zawody sikawek konnych. Ponadto od kilku lat miejscowe DFK organizuje „Martin Tag” czyli Dzień św. Marcina, a wśród mieszkańców przyjęły się też takie imprezy, jak oktoberfest czy świąteczne spotkania przy choince.

W Bieńkowicach są miejsca, które wspomina się z nostalgią, jak np. Bar „U Warszawy”. Dziś budynek popada w ruinę. Ponieważ życie nie znosi pustki, obecnie mieszkańcy spotykają się w lokalu „Rege”.

Pomimo upływu lat, Bieńkowice nigdy nie straciły swego rolniczego charakteru i, jak przypomina sołtys Herber, dziś ciągle są największą, pod względem zajmowanej powierzchni, wsią w gminie Krzyżanowice.

(ewa)


Bieńkowice – wieś na medal (4 września 1992 roku)

We wrześniu 1992 roku pisaliśmy o wielkim zaszczycie, który spotkał mieszkańców Bieńkowic. Towarzystwo Przyjaciół Górnego Śląska w Kolonii przyznało ich miejscowości drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą wieś Górnego Śląska. Dziennikarz „Nowin Raciborskich” widział w tym sukcesie duży udział sołtysa Karola Komora, którego niezwykłe zaangażowanie w sprawy wsi potrafiło zaktywizować lokalną społeczność. – Nasza wieś od stu lat słynie z pracowitości, gospodarności i mądrości rolników. Tutaj są zawsze najwyższe plony w gminie. Tradycje wysokiej dyscypliny pracy wywodzą się jeszcze z armii pruskiej. W końcu XIX wieku wielu mieszkańców Bieńkowic było w pruskim wojsku, służąc w kawalerii. Przeniesiona przez nich do wsi wysoka kultura chowu koni, utrzymująca się do dzisiaj, była początkiem gospodarności bieńkowiczan – mówił naszemu tygodnikowi sołtys Komor, który pełnił tę funkcję od 1986 roku, a wcześniej przez 40 lat pracował na kolei jako maszynista.

Słynący z aktywności społecznej mieszkańcy wsi w ciągu dwóch lat położyli w czynie społecznym 5,5 km chodnika i utwardzili 4,2 km dróg. Przy dużym udziale bieńkowiczan wykonano kanalizację ulicy Łąkowej, bo prośbie sołtysa o pomoc nikt nie odmawiał. Po kamień na drogi gospodarze jeździli do Rydułtów i Niewiadomia, a po klinkier nawet do Pietrowic Głubczyckich. Materiały finansowała gmina, a wartość robót, wykonywanych przez mieszkańców w czynie społecznym, oszacowano w 1987 roku na 10 milionów złotych.