Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1287) Data wydania: 31.01.17
Czytaj e-gazetę

W. Cęcek: Na pierwszym miejscu była gospodarka

Zmiany strukturalne w kraju na początku lat 90. skłoniły wiele ambitnych osób do startu w wyborach. W ówczesnych wyborach startowali ludzie, którzy cieszyli się dobrą opinią wśród społeczeństwa, sprawdzone osoby. – Mieliśmy poczucie, że budujemy kraj od nowa. Nie chcieliśmy stać z boku – tak o swoim początku w samorządzie opowiada Witold Cęcek, pierwszy burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zanim został burmistrzem wcale nie miał takiego zamiaru. – Wówczas burmistrza wybierali spośród siebie radni. Ja o tym nawet nie myślałem, bo miałem dobrą pracę i płacę. Najpierw zostałem przewodniczącym rady. Podczas wyborów burmistrza najpierw zgłoszono moją kandydaturę, ale odmówiłem. Radni się uparli i w końcu jakoś mnie przekonali – wspomina W. Cęcek. Burmistrz dodaje, że nie konsultował tego wcześniej z rodziną i gdy opowiedział o wyborze po powrocie do domu, to panowała długa cisza. – Po czasie wszystko doszło do normy – uśmiecha się pierwszy burmistrz Kuźni.

Pierwsze zadania z jakimi przyszło się mierzyć nowym władzom lokalnym to likwidacja struktur poprzedniego komitetu i tworzenie samorządu od nowa. Nikt nie miał w tym doświadczenia. – Pamiętam, że jedną z pierwszych decyzji było przygotowanie regulaminu pracy urzędu – opowiada W. Cęcek.

Były to czasy, kiedy ogrom zadań wręcz nakazywał współpracę. – Nie było też polityki w samorządzie, a na pierwszym miejscu była gospodarka. Dziś jest chyba na odwrót. Dlatego obecnie powinni brać przykład jak kiedyś potrafiliśmy współpracować w samorządzie. Jak wysłuchiwano każdego i z każdym próbowano znaleźć kompromis. Kłótnie nic konstruktywnego nie wnosiły – tłumaczy buły burmistrz.

Zadania i inwestycje, którymi zajmował się tamtejszy samorząd dotyczyły głównie dróg i wodociągów. Były to mocno zaniedbane dziedziny. – Za mojej kadencji zbudowaliśmy około 70 odcinków dróg i chodników, szczególnie na terenach sołectw. Zbudowaliśmy też nowoczesny ośrodek zdrowia w Kuźni. Poza tym wiedzieliśmy jak duży potencjał turystyczny mają Rudy. Obiekt cystersów przekazano wówczas kurii biskupiej, która dalej się tym opiekowała, a z dzisiejszej perspektywy widać, że to był dobry ruch – ocenia burmistrz Cęcek. Innymi widocznymi pozostałościami po pierwszym samorządzie w Kuźni jest blok mieszkalny oraz osiedle, wzniesione na wydzielonej wtedy działce za miejskim cmentarzem. Co obecnie robi pierwszy burmistrz gminy Kuźnia Raciborska? – Od grudnia jestem na emeryturze, choć na nadmiar wolnego czasu nie narzekam. Do samorządu już mnie nie ciągnie. Uważam, że dziś jest czas dla młodych. Wsłuchuję się w to co się dzieje w naszym samorządzie. Jeśli trzeba, to służę swoją radą. Wolne chwile, kiedy jest pogoda, spędzam w ogrodzie. Moją pasją od wielu lat są zegary, które kolekcjonuję – wyjaśnia Witold Cęcek.

(woj)