Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1206) Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę

Przystań nad Odrą wypiękniała Czy będzie miejscem kultowym?

Mural na raciborskiej przystani jest jedynym takim malowidłem w Raciborzu. Co przedstawia? Jak należy na niego patrzeć?

Co stanowiło największe wyzwanie przy jego wykonaniu? O tym rozmawiamy z Ryszardem Paurowskim – autorem malunku.

– Czy ta praca była spełnieniem Twoich marzeń?

– To nie jest spełnienie marzeń, ale na pewno dobry początek, żeby te marzenia spełniać w przyszłości. Temat był trudny, bo Racibórz to nie Kalifornia, gdzie przez pół roku nie pada i jest piękna pogoda. W międzyczasie podniósł się poziom wody, część malunków znalazła się pod wodą... W ogóle malowanie na wodzie i na takim gabarycie było wielkim wyzwaniem – to jest niecałe 300 m2 z czego ja pomalowałem jakieś 250 m2...

 

– Co było inspiracją do powstania tego malunku?

– Tematem przewodnim jest legenda powstania grodu raciborskiego (nie mylić z legendą o powstaniu herbu Raciborza). Rozmawiałem z wieloma osobami i okazało się, że większość osób jej nie zna. To dało mi elastyczność w przedstawieniu mojej pracy, mogłem zaimprowizować projekt. Nie przeniosłem tej legendy wprost na ścianę, bo każdy może sobie kupić książeczkę z legendą i ją przeczytać. Skupiłem się na przedstawieniu pewnych motywów legendy.

 

– Jakie to motywy?

– Las, mrok, gród...

 

– Jak na to patrzeć?

– Czyta się to jak mangę – od prawa do lewa, z nurtem rzeki, a nie pod prąd. Uprzedzam, że księcia nie ma, bo jest nim osoba oglądająca. W ten sposób człowiek spotyka się z częścią tej legendy. Trzeba też użyć przy tym trochę wyobraźni.

 

– Przystań jest mocno krytykowana w Raciborzu. Nie obawiasz się, że ta krytyka przenie się również na Twoje dzieło?

– Mój malunek też nie będzie cieszył się popularnością. Wszystko co miało być shejtowane (hejtować, z ang. hate, pol. nienawidzić – krytykować w sposób nienawistny – red.) zostało już shejtowane, łącznie z tym że tu maluję i że mogło być coś lepszego. Pewnie, że tak, bo zawsze może być coś lepszego, ale dla mnie była to po prostu świetna frajda i tę nienawiść komentatorów obracam w pył. Jeśli mają odwagę, mogą powiedzieć mi to w twarz.

 

– Z Twoim malunkiem to miejsce prezentuje się całkiem okazale. Ma szansę na stanie się kultowym?

– Spotkałem się już takimi opiniami, że ta przystań może być takim miejscem, choć moim zdaniem obiekt mógłby być lepiej zagospodarowany, tak żeby było tu coś więcej niż jedna ława pod drzewem przy ścieżce. Miejmy nadzieję, że ktoś jeszcze popracuje nad tym miejscem, że doczeka się ono końcowej realizacji.

Rozmawiali:

Paweł Okulowski

Wojtek Żołneczko