Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1206) Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę

Narcyz dla Kornelii Lach

Dziękuję Bogu, że postawił mi na drodze wielu dobrych, życzliwych ludzi, dzięki którym stałam się tym, kim jestem – powiedziała podczas uroczystości przyznania Narcyzów 2015, laureatka nagrody dr Kornelia Lach, dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach.

Odbierając broszkę w kształcie kwiatu, wśród życzliwych jej osób wymieniła m.in. nauczycieli i wicedyrektorów, dzięki którym w krzanowickiej szkole rozwijane są idee regionalizmu, a także władzom gminy oraz powiatu promującym jej twórczość. – Książki to moje „drugie” dzieci, rodzą się w bólach, ale gdy ujrzą światło dzienne są dla mnie wielką radością. Dr. Kornelia Lach nie kryła wzruszenia z otrzymanego wyróżnienia.

 

– Czym jest dla pani nagroda Narcyza?

– Nagroda była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Wracając z zagranicy, otrzymałam pierwsze gratulacje od prof. Mariana Kapicy. Wcześniej wiedziałam, że u starosty znalazł się wniosek złożony przez Stowarzyszenie „Pałac w Wojnowicach – wczoraj, dziś, jutro” do Nagrody Mieszko. Niespodzianką było jednak dla mnie, że skorzystano z niego i wysłano na konkurs Narcyzy 2015.

 

– Jako regionalistka bardzo mocno angażuje się Pani w przedsięwzięcia promujące dziedzictwo kulturowe powiatu.

– To czym się zajmujemy, a będę z pewnością wyrazicielką wszystkich laureatek, nie robimy dla nagród i zaszczytów, ale z serca i wewnętrznej potrzeby realizowania się. Niewątpliwie nagroda i słowa uznania jakie usłyszałyśmy mobilizują do dalszego działania. Myślę więc, że pozostaniemy przy naszej dotychczasowej pracy i będziemy dalej rozwijać swoje skrzydła.

 

– Jak ocenia Pani z perspektywy lat edukację regionalną w krzanowickiej szkole, realizowaną zgodnie Pani z autorskim programem?

– W naszym kraju działamy akcyjnie. Tak jest również z edukacją regionalną. Przed paru laty było o niej głośno, a teraz ucichło. W szkole jednak pracujemy u podstaw. Jeśli czegoś podjęliśmy się, to robimy to nadal, tak jest np. z Międzynarodowym Konkursem Plastycznym im. Eichendorffa. W tym roku obchodziliśmy dziesiątą jego edycję. Słowa uznania należą się organizatorce pani Aleksandrze Osadnik i całemu zespołowi nauczycielskiemu za wytrwałość, odpowiedzialność i systematyczność.

 

– Pani praca badawcza z pewnością procentuje również dla gminy Krzanowice.

– Każdy człowiek gdzieś zostawia cząstkę siebie i cieszę się, jeśli to tak jest postrzegane.

 

– Nad czym aktualnie Pani pracuje?

– W tej chwili pracuję nad procesjami pieszymi i konnymi, które jeszcze odbywają się w powiecie raciborskim. Należą do nich procesje ku czci św. Urbana, św. Floriana, na Dni Krzyżowe czy Boże Ciało. Dotychczas nie została opracowane dokumentacja naukowa, która opisywałaby te wydarzenia. Ważne jest, żeby procesje te uchwycić w ich tradycyjnej formie, w jakiej zachowały się w parafiach. Mam nadzieję, że badania zakończone zostanie również publikacją. 


Dr Kornelia Lach – dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach, pionier edukacji regionalnej w południowo-zachodniej części Górnego Śląska, założycielka pierwszej w powiecie raciborskim Izby Regionalnej w Borucinie, inicjatorka wielu przedsięwzięć promujących dziedzictwo kulturowe powiatu. Zainicjowała i zorganizowała dwie cykliczne międzynarodowe imprezy pod patronatem starosty raciborskiego: Międzynarodowy Konkurs Plastyczny im. Josepha von Eichendorffa oraz Międzynarodowy Konkurs Gwary Laskiej. Ekspert, jurorka, doradca podczas organizacji imprez o charakterze regionalnym, posiada bogaty dorobek naukowo-badawczy: cztery prace własnego autorstwa, cztery pod jej redakcją, ponad 30 artykułów i rozpraw opublikowanych i wygłoszonych w wielu ośrodkach naukowych w kraju.


 

(ewa)