Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1203) Data wydania: 02.06.15
Czytaj e-gazetę

Pół wieku po maturze

50 lat temu także był maj i była matura w Kasprowiczu. Kilkudziesięciu młodych ludzi przystępowało do egzaminu dojrzałości. 23 maja 2015 roku przywołali wspomnienia z tamtego okresu.

Zjazdy absolwentów I LO odbywają się co parę lat, ale ten był szczególny. Dla 45 osób minęło równe pół wieku po maturze. Wówczas 18-letni dziś mają po 68 lat. Zjawili się pod swoją starą szkołą, gdzie przywitała ich ówczesna nauczycielka i bibliotekarka Adela Nowak. – Oni mnie wszyscy pamiętają, bo przychodzili do mnie po lektury. A ja których bardziej zapamiętałam? Łobuzów czy prymusów? I tych i tych, na zasadzie przeciwieństw – mówiła. Była starsza od swych podopiecznych tylko o 7 lat.

„Mózgiem” zjazdu był Krystian Pietrzykowski. – Nasza impreza jest spontaniczna. Przyszliśmy obejrzeć miejsce gdzie się kiedyś uczyliśmy. Nasze klasy były na samej górze budynku, przy auli. Lata minęły, ale szkoła wygląda tak samo jak przed 50 laty. Chwilę tu spędzimy potem spotkamy się w KIP-ie, kiedyś Klubie Inteligencji Pracującej (restauracja przy parku Roth – red.) – opowiadał. Obok niego stał Józef Keller, aktualnie mieszkaniec Monachium. – Ostatni raz widziałem się z klasą w 1995 roku, na 30-lecie naszej matury – wspomina uczeń klasy „b”. Z koleżankami żartują, że wszyscy się kochali we wszystkich. Pan Józef mieszkał wtedy w Wojnowicach. Do Kasprowicza szedł jako szkoły prestiżowej. Wówczas nie była jeszcze I LO, ale szkołą i liceum nr 9.

Keller po maturze studiował w Krakowie prawo i filozofię. Był tam później pracownikiem naukowym. Do Niemiec wyjechał w latach 70. Wpisuje się w znakomite osiągnięcie I LO, z którego wyszło aż 33 profesorów. Potwierdza też eksodus absolwentów Kasprowicza w kierunku Niemiec – jest tam ich blisko 900.

W Raciborzu została za to Krystyna Braksator. Podopieczna matematyczki Anny Szczęsnej także została nauczycielem. Związała się z Budowlanką, gdzie przepracowała 40 lat. – Matematyka nie sprawiała mi większych trudności. Do Kasprowicza chodziłam od podstawówki po maturę – opowiada.

– Jaka była ta młodzież? Świetna! – wspomina A. Nowak. Podkreśla, że nie była surową nauczycielką. – Jedną z różnic ze współczesnością jest fakt, że wtedy, w latach 60. XX wieku więcej czytano lektur niż obecnie. Co zostaje z „Chłopów” Reymonta, czterotomowej powieści gdy poznaje się ją tylko po fragmencie? – pyta pani Adela. Dziś prowadzi księgę absolwentów I LO, jest sekretarzem stowarzyszenia absolwentów. Zaprosiła rocznik maturalny z 1965 roku na 70-lecie szkoły, które zaplanowano 10 października.

(ma.w)