Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1196) Data wydania: 14.04.15

Krzižioki jadom...

... czyli czego nie wiedzieliście o bieńkowickich procesjach konnych

10 kwietnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się finisaż wystawy „Krzižioki jadom. Historia Wielkanocnej Procesji Konnej w Bieńkowicach” autorstwa Andrzeja Pustelnika, Mariusza Mrozka i dr Josefa Gonschiora. Wydarzenie poprzedziła pouczająca prelekcja, połączona z prezentacją zdjęć Andrzeja Pustelnika. Poniżej prezentujemy wybór ciekawostek zaczerpniętych z prelekcji raciborskiego historyka.

żet


1313 – z tego roku pochodzi łaciński dokument dotyczący sprzedaży ziemi, w którym mowa o tym, że (zależnie od interpretacji) przy okazji przejechano przez bieńkowickie pola lub że podział pól nastąpił wzorem procesji konnej.

1787 – z tego roku pochodzi pierwszy potwierdzony przekaz o wielkanocnej procesji konnej w Bieńkowicach.

Bieńkowice a Sudół – w przeszłości obie miejscowości należały do tej samej parafii, dlatego też ich mieszkańcy uczestniczyli w jednej procesji. Jednak pomiędzy 1883 a 1886 rokiem doszło między nimi do scysji przy Urbanku – od tego czasu konni z Bieńkowic i Sudoła organizują osobne procesje.

1924 – z tego roku pochodzi najstarsze zdjęcia przedstawiające procesję.

Procesja a kościół – wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach nie jest obrzędem kościelnym, a cywilnym, choć motywowanym wiarą mieszkańców. Jednak od 1998 roku w procesji bierze udział osoba duchowna.

Krzyż Chrystusa Zmartwychstałego – w przeszłości dzierżył go najlepszy gospodarz we wsi. Nie mógł go nikomu przekazać, ani też nikt nie mógł mu go odebrać.

Krzižioki – dzięki nim, czyli konnym dzierżącym krzyże, bieńkowicka procesja konna różni się od tych w Pietrowicach czy Zawadzie.