Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Kącik ZUS

16.12.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Chciałabym wiedzieć, czy wysokość zarobków matki ma wpływ na rentę rodziną po zmarłym ojcu, a pobieraną przez dzieci?

Jadwiga K.

Dochody uzyskiwane przez drugiego rodzica pozostają bez wpływu na rentę rodzinną pobieraną przez uprawnione małoletnie dzieci. W przypadku gdyby do renty rodzinnej była także uprawniona matka, wówczas świadczenie to podlegałaby podziałowi na dzieci i matkę, a wysokość osiąganych przychodów miałaby wpływ na pobieraną rentę.


Jak można zarezerwować sobie wizytę w ZUS? Czy w tym celu muszę wcześniej przyjść do ZUS?

Emerytka


Jak najbardziej w ZUS można zarezerwować sobie dzień i godzinę wizyty. W tym celu należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych (pue.zus.pl), serwisu internetowego ZUS, który umożliwia dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, płatnika, świadczeniobiorcy. Za pośrednictwem PUE można składać dokumenty i wnioski oraz otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną. Aby korzystać z wszystkich funkcjonalności serwisu PUE, należy założyć sobie na nim konto, które jednorazowo wymaga potwierdzenia w placówce ZUS. Użytkownicy portalu mają również taką możliwość, o której pisze Pani w swoim pytaniu – poprzez internet mogą umówić się na wizytę zarezerwowaną w najbliższej jednostce ZUS.

W tym celu, po zalogowaniu się w serwisie, należy wybrać w menu po lewej stronie zakładkę „Wizyty – Rezerwacja wizyty w ZUS” i postępować krok po kroku, zgodnie z tym, co będzie wyświetlało się na ekranie komputera. Klient rezerwuje wizytę na konkretny dzień tygodnia i daną godzinę. W czasie dokonywania rezerwacji, serwis PUE podpowiada nam adres jednostki ZUS, zgodnej z naszym adresem zamieszkania. Można jednak wybrać każdą inną jednostkę ZUS w Polsce. Każda rezerwacja wizyty identyfikowana jest unikalnym loginem PUE, który po przybyciu do ZUS należy wprowadzić w tzw. biletomacie, znajdującym się w Sali Obsługi Klientów.

Przed zaplanowaną godziną wizyty klient ZUS wybiera przycisk „wizyta zarezerwowana” na urządzeniu i wprowadza swój login do biletomatu. Po czym poza kolejnością zostaje poproszony o podejście do danego stanowiska.


  • Numer: 50 (1179)
  • Data wydania: 16.12.14
Czytaj e-gazetę