Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Potomkowie rudzkiego dębu będą rosnąć w całej Polsce

01.07.2014 00:00 QLA

Rudy. Przy niskiej temperaturze i lejących się z nieba strugach deszczu 25 czerwca w parku przy Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach odbyła się uroczystość posadzenia dębu, wyhodowanego z żołędzia liczącego ponad 440 lat „Cystersa” – najstarszego dębu na Ziemi Raciborskiej.

Inicjatorem akcji było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, do którego należy również gmina Kuźnia Raciborska. Sadzonki, oprócz Rud, trafiły do 23 miejsc w całej Polsce, gdzie zostały posadzone na Szlaku Cysterskim.

Za nadaniem rudzkiemu dębowi imienia „Cysters” stoją leśnicy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Drzewo jest bowiem ikoną przyrody parku w Rudach. Bez wątpienia jest też najstarszym mieszkańcem Rud i – jak zaznaczył w trakcie uroczystości Aleksander Żukowski, miłośnik przyrody i auror wielu książek, w tym „Sławne drzewa województwa śląskiego” – rudzki „Cysters” był z pewnością świadkiem przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego, kiedy ten zmierzał z odsieczą pod Wiedeń w 1683 r.

Nasadzenia małego drzewka dokonała burmistrz Rita Serafin, a także dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach ks. Jan Rosiek, leśniczy z Nadleśnictwa Rudy raciborskie Tomasz Pacia, wiceprzewodniczący rady powiatu Władysław Gumieniak oraz Adrian Plura, dyrektor ZSO w Rudach, który ze względu na niesprzyjającą aurę  pomógł w zorganizowaniu oficjalnej części uroczystości w budynku podległej mu szkoły.

Sadzonka posiada stosowny certyfikat opatrzony numerem 1, który potwierdza, że została ona wyhodowana w Szkółce Kontenerowej w Nędzy z żołędzi zebranych ze wspólnej inicjatywy pracowników Starego Opactwa i leśników.

Bartosz Kozina

  • Numer: 26 (1155)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę