Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1151) Data wydania: 03.06.14

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Mam pytanie o egzekucję. Kiedy jest wszczynane postępowanie egzekucyjne w ZUS w stosunku do przedsiębiorcy?

Czytelnik

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego poprzedzone jest wysłaniem i doręczeniem pisemnego upomnienia, zawierającego wezwanie do wykonania obowiązku uregulowania należności. Na upomnieniu zawarte jest pouczenie, że w sytuacji gdy upomniane należności nie zostały opłacone w terminie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia, wówczas zostanie wszczęte przymusowe dochodzenie należności. Postępowanie egzekucyjne jest wszczynane niezwłocznie. Obowiązek jego wszczęcia następuję wówczas, gdy zadłużenie stanowi kwotę dojrzałą do egzekucji, czyli kwotę kosztów upomnienia, ustaloną na zasadach w trybie określonym w art. 15&4 u.p.e.a. Obecnie jest to 11,60 złotych.


Komu przysługuje zwrot zawieszonej emerytury na mocy ustawy obowiązującej od 19 lutego br.?

Maria


Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011 r. (np. w 2009 r, albo w 2010 r.), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r. w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Wypłata zawieszonej emerytury następuje na wniosek świadczeniobiorcy.


Dopiero niedawno wróciłem do Polski. Przed wyjazdem za granicę w 2006 r. prowadziłem jednoosobową firmę i na kilka miesięcy ją zawiesiłem i nie płaciłem składek do ZUS, aż w końca zakończyłem działalność. Okazało się, że to zawieszenie nie miało umocowania  w przepisach. Słyszałem o abolicji składkowej. Czy można jeszcze składać wnioski?

Marek

Tak, może Pan jeszcze złożyć wniosek o abolicję. Ostateczny termin na złożenie wniosku to 15 stycznia 2015 r. Ustawa abolicyjna zezwala przedsiębiorcom na umorzenie długu wobec ZUS.  Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Umorzeniu podlegają nieopłacone w tym okresie składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz – za okres, za który dług na ubezpieczenie społeczne zostanie umorzony – również składki na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. Ponadto można umorzyć odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną, opłatę dodatkową, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne, ale tylko należne od umorzonych składek. Aby skorzystać z ustawy abolicyjnej należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Gdyby pojawiły się jakieś problemy w wypełnieniu wniosku pracownicy sali obsługi klienta w ZUS pomogą w uzupełnieniu formularzu i wyjaśnieniu wątpliwości. Należy pamiętać, że aby otrzymać umorzenie, nie można mieć innych nieuregulowanych zobowiązań wobec ZUS. Należności, które nie podlegają umorzeniu (np. składki za pracowników za okres od 1 stycznia 1999 r. do dnia wydania decyzji) trzeba zapłacić w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia wydanej przez ZUS.

Osoba, która otrzymała taką decyzję, ale nie jest w stanie uregulować wspomnianych należności, może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty lub odroczenie terminu ich płatności. Nie wystarczy złożyć jednak samego wniosku, w ciągu wspomnianych 12 miesięcy, trzeba także podpisać umowę z ZUS o rozłożeniu zadłużenia na raty lub odroczeniu terminu płatności. Tylko podpisanie umowy w tym terminie umożliwia umorzenie należności na podstawie ustawy abolicyjnej. W razie pytań lub wątpliwości zapraszam na salę informacyjną w ZUS lub na stronę internetową www.zus.pl/abolicja.


Od kilkunastu lat pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Do ostatniej decyzji za każdym razem miałam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Niestety na ostatniej komisji lekarskiej otrzymałam orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Czy to będzie miało wpływ na wysokość mojej renty? Czy w związku z tym zostanie ona obniżona?

Mieszkanka Krzyżanowic

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od stopnia niezdolności do pracy. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS ustala rentę w wysokości 100 proc. naliczonej kwoty. Natomiast w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, kwota renty wynosi 75 proc. ustalonej kwoty. Dlatego też w opisanym przez Czytelniczkę przypadku wysokość świadczenia zostanie obniżona.


Decyzją sądu, po wcześniejszym odwołaniu do ZUS, przyznano mi rentę. Chciałbym się dowiedzieć, czy ZUS obligatoryjnie wypłaci mi odsetki, czy to znowu musi nakazać sąd?

Stanisław K.

Odsetki od wyrównania renty przyznanej przez sąd przysługują tylko w przypadku, gdy sąd nakaże ich wypłatę.


Czy jest określony wzór wniosku, który należy złożyć o przekazanie wstrzymanych emerytur?

Czesław


W ustawie nie ma określonego wzoru wniosku. Dokument taki musi jednak zawierać kilka obowiązkowych elementów: imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także numer emerytury. Wniosek musi być podpisany przez wnioskodawcę. Musi też określać czego dotyczy, a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od  1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami. Emeryci, którzy do 21 listopada 2012 r. nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodów uzyskanych w okresie, za który przysługuje wypłata zawieszonej emerytury (najlepiej w układzie miesięcznym).