Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1151) Data wydania: 03.06.14

Agronowiny: Pomoc dla pszczelarzy

Środki uzyskane z programu wsparcia hodowli pszczół można wydatkować zarówno na zakup: sprzętu pszczelarskiego, przyczep lub lawet do przewozu uli, pszczół, leków do zwalczania warozy, jak i na organizację szkoleń, zakup sprzętu laboratoryjnego do analizy jakości miodu, wdrażanie programów badawczych oraz produkcję filmów edukacyjno-instruktażowych.

– Najczęściej pieniądze wykorzystywane są na zakup sprzętu niezbędnego w gospodarce pasiecznej, w tym po raz pierwszy również na kompletne ule. Każdy pszczelarz może zwiększyć ich liczbę o 20 proc. – wyjaśniał zasady korzystania ze wsparcia unijnego specjalista Adam Kraus z Agencji Rynku Rolnego w Katowicach.

Odbiorcami końcowymi sprzętu pszczelarskiego mogą być gospodarstwa, które posiadają nadzór weterynaryjny i co najmniej 15 rodzin pszczelich. Organizacja pszczelarska składa do ARR projekt zakupów oraz oferty handlowe firm, w których sprzęt zostanie nabyty. Komisja powołana w agencji zdecyduje o tym, jakie środki dla poszczególnych związków pszczelarskich zostają przyznane. Podpisane zostaną następnie umowy ze związkiem, a także związku z pszczelarzami na zakup wybranego sprzętu.

Pszczelarz musi zachować do kontroli fakturę na okoliczność zakupionego sprzętu i dowód zapłaty. Płatności powinny być realizowane bezgotówkowo (przelewy, przekazy pocztowe, karty płatnicze). Dokumenty potwierdzone za zgodność przez pszczelarza będą podstawą do rozliczania projektu realizowanego przez związek pszczelarstwa. Po dokonaniu zakupu przez pszczelarzy, związek wysyła do agencji dokumenty: wniosek o zwrot środków wraz ze specyfikacją nabytego sprzętu, a także kserokopie dokumentów potwierdzających zakup i zapłatę. Po sprawdzeniu dokumentów, agencja przekazuje środki do związku, a związek w ciągu 30 dni powinien zrefundować pszczelarzowi poniesione koszty. Hodowca może obliczyć wielkość środków, o które się ubiega mnożąc liczbę rodzin pszczelich, które posiadał 30 września ubiegłego roku razy 70 (pula, którą maksymalnie może przeznaczyć na zakup sprzętu pszczelarskiego).

Inwestycja w zdrowsze pszczoły

Wartość refundacji nie powinna przekroczyć 60 proc. ceny netto sprzętu, a jednocześnie kwota nie może być większa niż 10 tys. zł. Przy zakupie lawet do przewozu uli wymagana jest liczba 30 rodzin pszczelich. Przyczepa musi zostać zarejestrowana w wydziale komunikacji i oznakowana, a ponadto na pszczelarzu spoczywa obowiązek opłaty ubezpieczenia AC i OC.

Dla zrekompensowania strat w pasiekach, które z roku na rok są większe i dochodzą nawet do 20 proc., a jednocześnie dla poprawy materiału (pszczoły powinny być możliwie najlepsze i najzdrowsze), pszczelarz może zakupić matki pszczele bądź pakiety i odkłady pszczele. Cena jednostkowa pakietu bądź odkładu nie może przekroczyć 200 zł, a refundacji podlega 70 proc. wartości netto kosztów związanych z zakupem matek, pakietów i odkładów. Pszczelarz nie może jednak w danym roku nabyć więcej niż 50 proc. matek pszczelich posiadanych według stanu na 30 września i 20 proc. pakietów i odkładów. Producenci odkładów mają prawo do wyprodukowania 100 proc. wielkości posiadanego stanu, przy czym muszą posiadać świadectwa weterynaryjne potwierdzające zdrowotność pszczół.

Przy zakupie leków na warozę, pomoc finansowa przysługuje tym pasiekom, które posiadają numer identyfikacyjny i zgłoszą do powiatowego lekarza weterynarii swe podejrzenia o wystąpieniu warozy. W nowym programie refundacja kosztów netto poniesionych na zakup leków została obniżona ze 100 do 80 proc.

Analiza jakości miodu

Pszczelarze prowadzący sprzedaż bezpośrednią, zainteresowani badaniem swego miodu mogą skorzystać z pełnej refundacji kosztów (netto) poniesionych na wykonanie analiz parametrów jakościowych, takich jak: zafałszowanie, przewodnictwo, liczba diastazowa, na zawartość innych cukrów – glukozy, fruktozy, sacharozy oraz analiza pyłkowa. Dokumenty potwierdzające jakość miodu uwiarygodniają pszczelarza w oczach klienta.

(ewa)