Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1104) Data wydania: 09.07.13

Festiwal wielu pomysłów

Uczę się od innych za granicą i tę wiedzę wykorzystuję na miejscu – mówi o koncepcji największego festiwalu taneczno-muzycznego w powiecie jego organizatorka Aldona Krupa-Gawron.

13 edycja „Śląska – krainy wielu kultur” była być może ostatnią w dotychczasowej formule. W przyszłym roku impreza może połączyć się z festiwalami w Rybniku i Chorzowie dzięki czemu zobaczymy więcej zespołów.

– Trzynastka towarzysząca festiwalowi „Źródła” nie kojarzyła się z obawą, że będzie to pechowa edycja?

– Nie wierzę w pecha i oczywiście nie zdarzyło się nic takiego na naszej imprezie. W tej edycji wyróżnikiem była przede wszystkim liczba uczestników, 18 miejscowych zespołów i aż 24 zaproszone w tym z Francji, Włoch czy Macedonii. To łącznie 42 zespoły. Wg mnie każdy ich występ był ciekawy. Festiwal to nie tylko prezentacje na Zamku ale 8 dni wspólnego koncertowaniaw całym powiecie.

– Zaobserwowała pani coś, co wyróżniało XII, festiwal spośród wszystkich dotychczasowych?

– Wyróżniłabym go przez tę niezwykłą pogodę gdzie cały czas przed rozpoczęciem lał deszcz, a gdy się zaczął to mieliśmy upał i skwar. Ale my przez te 13 lat tylko raz odwołaliśmy korowód przez miasto z powodu opadów deszczu. Tym co nas od zawsze wyróżnia na tle wielu imprez jest fakt, że nikogo nie zatrudniamy, bo wszyscy pomagający przy festiwalu to wolontariusze. Za organizację i atmosferę zbieram pochwały. Ja ciągle uczę się na innych imprezach, byłam na 70 wyjazdach ze „Źródłem”. Wszystkie podpatrzone pomysły stosuję na naszej.

– Zjechało się tylu zagranicznych gości. Jak wyglądał ich pobyt na Raciborszczyźnie? Ten pozaartystyczny?

– Jest mi zawsze bardzo miło gdy goście wyjeżdżają zadowoleni z tego pobytu, a decyduje o tym program pozasceniczny. Mają m.in. przejazd kolejką w Rudach, dyskotekę, zajęcia sportowe, grilla czy kręglielnię, tego jest dość dużo. Tak zespoły się integrują, między sobą i z gospodarzem. Ciekawostką są występy w trakcie mszy w farnym albo okrąglaku. Zespoły tam śpiewają, a są to przedstawiciele różnych wiar, nawet islamu. Niepowtarzalne są też wspólne posiłki. Kiedy jedliśmy grochówkę od Janety, taką, że łyżka stoi, serwowaną dla 400 osób na kolacji, rozlewaną z 7 kotłów, które obsługiwali rodzice Francuzi byli zachwyceni, krzyczeli „u la, la” i „mon dieu”.

– Jak wypada „Śląsk… „ na tle innych festiwali o zasięgu ponadregioonalnym?

– Cyklicznie przyjeżdżają nas podglądać organizatorzy innych festiwali z Katowic i Rybnika, co traktuję jako nobilitację. Wyrażają podziw i składają gratulacje. Imponuje im występ na Zamku, gdzie mamy idealne warunki, zadaszoną scenę i wspaniałe zaplecze. Jestem za to wdzięczna staroście.

– Po raz pierwszy zdecydowaliście się na przeprowadzenie zbiórki pieniężnej w trakcie festiwalu.

– Dla naszych koncertów to już tradycja, dwa razy w roku pomagamy tak potrzebującym, ale na imprezach w ramach festiwalu dotąd zbiórki publicznej. Dla Wiktorii Józefiak, trzynastolatki, siostry naszej mażoretki zrobiliśmy wyjątek. To nagła potrzeba dla dziewczyny chorej na nowotwór oka. Udało się uzbierać prawie 5 tys. zł.

– Jaki będzie następny, czternasty już festiwal?

– Na pewno tak samo zróżnicowany jak poprzednie. Dla młodych będą mażoretki, dla dojrzałych folklor. Będzie wydarzeniem gdzie mogą zaprezentować się miejscowi. Kiedyś myślałam o tym, by festiwal odbywał się co dwa lata, tak bardzo dużo jest przy nim pracy. Rozważam propozycję by połączyć go z festiwalami w Rybniku i Chorzowie, przyjechałyby do nas najlepsze zespoły tych imprez. Festwial nadal byłby częścią Dni Raciborza.

– Jakie plany wakacyjne ma „Źródło”?

– Latem ładujemy akumulatory. W Bułgarii, Portugalii, w sierpniu pokażemy się na Zamku, w tym na dożynkach powiatowych. Wakacje jak widać  pracowite, a nie wspomniałam o dwóch obozach: dla mażoretek i kapeli.

Rozmawiał Mariusz Weidner