Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Złamania – jak reagować?

16.04.2013 00:00 red

Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy radzi.

Najczęściej dochodzi do uszkodzeń kości długich, czyli palców, kończyn górnych i dolnych. W zależności od tego co konkretnie przytrafiło się poszkodowanemu, uraz może obejmować samą kość lub dotknąć stawu (m.in. międzypaliczkowego w palcach, łokciowego, kolanowego itp.). Podział urazów kości jest bardzo złożony. W warunkach pierwszej pomocy najważniejszym jest aby zlokalizować miejsce uszkodzone. Objawy pęknięcia i stłuczenia będą bardzo podobne tj.: ból, możliwy obrzęk lub krwawy wysięk pod skórą. W przypadku zamkniętego złamania, dodatkowo pojawia się nienaturalna ruchomość (UWAGA ! W takim przypadku nie należy sprawdzać jak bardzo można wygiąć nienaturalnie kończynę). Gdy jest to złamanie otwarte pojawia się jeszcze krew i rana, w której może być widoczna kość. Koniecznie należy ją ustabilizować aby nie przesuwała się ani na zewnątrz ani do środka.

Jeżeli uszkodzona została kończyna górna lub jej część (nadgarstek, palce dłoni, śródręcze, przedramię) i poszkodowany jest w stanie znieść dolegliwości związane z urazem to nie ma konieczności wzywania ambulansu na miejsce zdarzenia. Wtedy należy we własnym zakresie przetransportować dorosłego poszkodowanego do szpitala. Natomiast jeżeli doszło do takiego urazu, który uniemożliwia samodzielne poruszanie się poszkodowanego, bezwzględnie należy wezwać karetkę pogotowia. Zabezpieczanie uszkodzonej kończyny górnej najskuteczniejsze jest za pomocą temblaka, wykonanego z chusty trójkątnej. Unieruchomienie kończyny dolnej najlepiej wykonać poprzez ułożenie poszkodowanego w pozycji na wznak, na plecach, przykładając zdrową nogę do nogi uszkodzonej. Pomiędzy kończynami powinien znaleźć się zwinięty koc lub kurtka aby zniwelować przestrzeń pomiędzy nimi. Nogi należy związać w kilku miejscach.

Pamiętać należy o zasadzie unieruchamiania dwóch sąsiadujących stawów jeżeli uszkodzona jest kość znajdująca się pomiędzy nimi oraz dwóch kości sąsiadujących z uszkodzonym stawem. Osoba z uszkodzoną nogą nie powinna nigdzie się przemieszczać. Złamane kości mogą pogłębiać uraz uszkadzając naczynia krwionośne i mięśnie.

Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com

  • Numer: 16 (1092)
  • Data wydania: 16.04.13