Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (1092) Data wydania: 16.04.13

Złamania – jak reagować?

Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy radzi.

Najczęściej dochodzi do uszkodzeń kości długich, czyli palców, kończyn górnych i dolnych. W zależności od tego co konkretnie przytrafiło się poszkodowanemu, uraz może obejmować samą kość lub dotknąć stawu (m.in. międzypaliczkowego w palcach, łokciowego, kolanowego itp.). Podział urazów kości jest bardzo złożony. W warunkach pierwszej pomocy najważniejszym jest aby zlokalizować miejsce uszkodzone. Objawy pęknięcia i stłuczenia będą bardzo podobne tj.: ból, możliwy obrzęk lub krwawy wysięk pod skórą. W przypadku zamkniętego złamania, dodatkowo pojawia się nienaturalna ruchomość (UWAGA ! W takim przypadku nie należy sprawdzać jak bardzo można wygiąć nienaturalnie kończynę). Gdy jest to złamanie otwarte pojawia się jeszcze krew i rana, w której może być widoczna kość. Koniecznie należy ją ustabilizować aby nie przesuwała się ani na zewnątrz ani do środka.

Jeżeli uszkodzona została kończyna górna lub jej część (nadgarstek, palce dłoni, śródręcze, przedramię) i poszkodowany jest w stanie znieść dolegliwości związane z urazem to nie ma konieczności wzywania ambulansu na miejsce zdarzenia. Wtedy należy we własnym zakresie przetransportować dorosłego poszkodowanego do szpitala. Natomiast jeżeli doszło do takiego urazu, który uniemożliwia samodzielne poruszanie się poszkodowanego, bezwzględnie należy wezwać karetkę pogotowia. Zabezpieczanie uszkodzonej kończyny górnej najskuteczniejsze jest za pomocą temblaka, wykonanego z chusty trójkątnej. Unieruchomienie kończyny dolnej najlepiej wykonać poprzez ułożenie poszkodowanego w pozycji na wznak, na plecach, przykładając zdrową nogę do nogi uszkodzonej. Pomiędzy kończynami powinien znaleźć się zwinięty koc lub kurtka aby zniwelować przestrzeń pomiędzy nimi. Nogi należy związać w kilku miejscach.

Pamiętać należy o zasadzie unieruchamiania dwóch sąsiadujących stawów jeżeli uszkodzona jest kość znajdująca się pomiędzy nimi oraz dwóch kości sąsiadujących z uszkodzonym stawem. Osoba z uszkodzoną nogą nie powinna nigdzie się przemieszczać. Złamane kości mogą pogłębiać uraz uszkadzając naczynia krwionośne i mięśnie.

Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502–085–190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com