Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1070) Data wydania: 13.11.12

Są miejsca na darmową kolonoskopię

Jeszcze 150 osób, które spełniają określone przez ministerialny program badań przesiewowych wymogi, może skorzystać z darmowej kolonoskopii, czyli badania jelita grubego. Wystarczy zgłosić się do Centrum Gastroenterologii w Wodzisławiu.

Na raka jelita grubego zapada coraz więcej osób. –  Sumarycznie, jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn, to drugi najczęstszy nowotwór w Polsce – podkreśla Stanisław Skupień, lekarz z Centrum Gastroenterologii w Wodzisławiu Śl. U większości nowotwór rozpoznawany jest zbyt późno, ponieważ w początkowych stadiach nie daje żadnych objawów. – Jeśli pojawiają się takie dolegliwości jak chudnięcie, anemia, krew w stolcu, wyczuwalny guz w brzuchu, biegunki lub zaparcia, to często choroba jest już dość zaawansowana – dodaje gastroenterolog.

Wystarczy ankieta

Ratunkiem przed rakiem jelita grubego mogą być badania przesiewowe, które pozwalają na wczesne wykrycie zmian, a w wielu przypadkach na ich endoskopowe usunięcie w trakcie trwania badania, które wystarczy wykonać raz na 10 lat. – Od 2006 roku przeprowadzamy w ramach ministerialnego programu bezpłatną kolonoskopię – wyjaśnia Skupień. Z endoskopowego badania może skorzystać każda osoba w wieku od 50 do 65 lat, która nie ma żadnych objawów nowotworu jelita grubego. Oferta skierowana jest również do osób powyżej 40 roku życia, jeżeli w ich rodzinie występował rak lub polipy jelita grubego. Na badanie nie jest potrzebne żadne skierowanie. Wystarczy wypełnić ankietę. – Każdego roku wykonujemy około 700 bezpłatnych badań. W tym roku zostało nam jeszcze 150 miejsc. Wynika to z faktu, że ogłaszając ten program ministerstwo zdrowia musiało przeprowadzić konkurs ofert. Został on przeprowadzony tak, że mogliśmy rozpocząć badania dopiero w lipcu – tłumaczy gastroenterolog. Warto się zgłaszać tym bardziej, że na kolonoskopię w szpitalach trzeba czekać w wielomiesięcznych kolejkach. Poza tym ministerstwo od przyszłego roku planuje zmienić zasady programu – pacjenci mają być wybierani w drodze losowania.

Znieczulanie i uspokajanie

Osobom, które skorzystają z programu, oferowane są za darmo środki uspokajające i przeciwbólowe. – Pacjenci czują się zrelaksowani, a odczucia są niewielkie. Nie mogę stwierdzić, że są to badania przyjemne, natomiast opowieści na ich temat, zwłaszcza wpisy w internecie, wyrządzają pacjentom wielką krzywdę. Oczywiście jest grupa osób, które od razu proszą o znieczulenie anestezjologiczne. Istnieje taka możliwość, tyle że już odpłatna – tłumaczy Stanisław Skupień. Co ważne, refundowane są też środki przeczyszczające. – W sytuacji, kiedy pacjent wykonywałby kolonoskopię w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, otrzymałby receptę na takie środki i sam za około 70 zł musiałby je sobie wykupić – zaznacza gastroenterolog dr Krzysztof Jarus. W trakcie badania usuwane są polipy do 1 cm. Te większe wiążą się z dalszym leczeniem w szpitalu, do którego kierują lekarze z Centrum Gastroenterologii. – Zapewniamy kompleksową opiekę – puentują Skupień i Jarus.

(mas)