Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1070) Data wydania: 13.11.12

Na dobre i na złe

RUDNIK, ŁUBOWICE. 7 listopada w Centrum Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach odbyła się uroczystość związana z wręczeniem medali prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Na spotkanie zaproszono  pary z terenu gminy Rudnik, które stanęły przed ślubnym kobiercem 50 lat temu.

Po śląskim obiedzie wójt Alojzy Pieruszka, Sabina Zięć, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rudniku oraz Teresa Dudek, była kierownik USC, wręczali jubilatom medale, bukiety kwiatów i upominki.

Z kroniki gminy, do której dotarli urzędnicy wynika, że na podobnej imprezie, 25 lat temu, zebrało się 75 małżeństw z 25-letnim stażem oraz dwie pary obchodzące złote gody. Podobną zabawę pamiętali niemal wszyscy obecni jubilaci. Uroczystość sprzed ćwierć wieku zakończyła się tańcami. Ta obecna kawą i ciastkami. Seniorzy, którzy wspólne lata przeżyli dzięki miłości i  zrozumieniu, odebrali również od organizatorów życzenia dalszych, wspólnych i długich lat w zdrowiu.

(woj)


  • Łucja i Alojzy Herudowie ze Strzybnika. Małeństwo brało ślub w Borkach Wielkich. Alojz jako kawaler był członkiem załogi Mostostalu Zabrze. Emerytury doczekał w Pollenie Racibórz. Łucja prowadziła gospodarstwo i wychowywała czwórkę dzieci. Para ma sześcioro wnucząt i jednego prawnuka.
  • Elżbieta i Karol Komorkowie z Rudnika. Za młodu należeli o jednej parafii. On z Rudnika, ona z Miedoni. Pierwsze spojrzenia wymienili właśnie w kościele. Oboje związani z rolnictwem. Mają trzy córki i dwóch synów oraz dziewięcioro wnucząt i czworo prawnucząt.
  • Elżbieta i Józef Kaliszowie z Rudnika. Młoda Ela najpierw gotowała obiady przedszkolakom, potem poświęciła się wychowaniu trójki dzieci, aż wróciła do pacy jako intendentka w rudnickiej szkole. Jej mąż to były murarz, pracujący m.in. w RPB. Ciszą się pięciorgiem wnucząt.
  • Elżbieta i Jerzy Kłoskowie z Brzeźnicy. Jerzy doczekał emerytury jako strzałkowy na kopalni. Elżbieta pracowała na małym gospodarstwie gdzie doglądała też dwójki dzieci. Mają czworo wnucząt.
  • Róża i Rudolf Dziadcy ze Sławikowa. Rudolf jest wyuczonym kowalem, który pracował jako ślusarz w raciborskim PKS-ie. Róża była krawcową i panią domu. Mają syna i córkę oraz sześcioro wnucząt i jednego prawnuka.
  • Maria i Maksymilian Kiszkowie z Brzeźnicy. Oboje od młodości związani z gospodarowaniem na swoim. Małżeństwo rolnicze doczekało się dwóch córek i syna oraz dwóch wnuczek i czterech wnuków.
  • Anna i Jerzy Czogałowie z Łubowic. Jerzy pracował jako kołodziej przy produkcji wozów, później kierowca autobusu. Anna prowadziła małe gospodarstwo i zajmowała się trójką dzieci. Jubilaci mają pięcioro wnucząt.
  • Adela i Herbert Czogałowie z Grzegorzowic. Ich największym szczęściem jest szóstka dzieci i dziewięcioro wnucząt. Sami wybudowali dom i gospodarstwo. Herbert był członkiem gminnego samorządu, jego żona zajmowała się wychowywaniem dzieci.
  • Dorota i Oskar Głowikowie z Gamowa. Dorota już w wieku 16 lat podjęła prac w ZEW-ie, później pracowała w szkole w Gamowie. Po urodzeniu dzieci łączyła pracę zawodową z wychowywaniem dzieci (syna i córki). Oskar jako kawaler był górnikiem w Bytomiu, później pracował w ZEW-ie. Mają czwórę wnucząt.
  • Lidia i Antoni Konieczni z Brzeźnicy. Małżeństwo pierwsze wspólne kroki stawiało w Zawadzie Książęcej. To tam Antoni pracował jako cieśla, a Lidia jako pracownik fizyczny. Po przeprowadzce oboje zajęli się pracą na własnym gospodarstwie. Mają czwórkę dzieci i piętnaścioro wnucząt.