Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1067) Data wydania: 23.10.12

Gdzie trafiają nasze pieniądze?

Jak się okazuje, my ubezpieczeni, choć stanowimy najliczniejszą grupę klientów ZUS, to niestety najmniej świadomą swoich praw, ale i obowiązków. Wciąż nie wiemy, gdzie trafiają nasze pieniądze ze składek, jaki to jest procent pensji, ani też dlaczego od zeszłego roku w ZUS oprócz swojego indywidualnego konta, mamy też tzw. subkonto, co się dzieje z naszymi składkami w OFE i kto wypłaci nam przyszłą emeryturę z II filaru. Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Lubszczyk, kierownik referatu w wydziale ubezpieczeń i składek w ZUS w Rybniku. Dziś pierwsza część rozmowy.

– Mówi się, że nasze składki na ubezpieczenie społeczne trafiają na indywidualne konto. Co to oznacza?

– Począwszy od 01.01.1999 Zakład prowadzi konto ubezpieczonego, z których każde oznaczone jest numerem PESEL. Informacje o danych gromadzonych na koncie ubezpieczonego reguluje art. 40 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na koncie  ubezpieczonego ewidencjonowane są m.in.

  • dane zawarte w zgłoszeniu do ubezpieczeń;
  • informacje o wysokości należnych i wpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne oraz o wysokości należnej i odprowadzonej składki na otwarty fundusz emerytalny;
  • od 1 maja 2011r. w ramach konta ubezpieczonego prowadzi subkonto, na którym ewidencjonuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę;
  • informacje o zwaloryzowanym kapitale początkowym;
  • informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne itd.

– Z pensji, jako pracownicy, blisko 40 proc. naszych pieniędzy to różnego rodzaju składki, podatki. Jaki jest faktyczny procent składek na ubezpieczenia społeczne, na ZUS, jakim my pracownicy jesteśmy obciążeni?

– Należy najpierw zaznaczyć, iż w ramach składek na ubezpieczenia społeczne, wyodrębniamy składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Stopy procentowe tych składek kształtują się następująco:

  • Składki na ubezpieczenie emerytalne wynoszą  19,52%, z czego ubezpieczony finansuje 9,76%
  • Składki na ubezpieczenie rentowe wynoszą – 8,0%, z czego ubezpieczony finansuje 1,5%
  • Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi – 2,45% w całości składkę finansuje ubezpieczony
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi od 0,40%-8,12% - składki w całości finansowane przez płatnika składek

– Czy te składki są jakoś oprocentowane?

– Składki na ubezpieczenie emerytalne, które ewidencjonuje się na koncie ubezpieczonego podlegają  waloryzacji

– Czy każdego ubezpieczonego ZUS informuje listownie raz do roku o stanie swojego konta? Co możemy tam wyczytać i na co powinniśmy zwrócić uwagę analizując podane dane?

Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31.12.1948 r.   ZUS jest zobowiązany do 31 sierpnia każdego roku przesyłać informacje o stanie konta w ZUS (tzw. I filar) według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Wyjątkiem będzie informacja za lata 2011 – 2012, którą ZUS wyśle w 2013 roku. Informacja ta zawiera dane o składkach:

Należnych- w przypadku ubezpieczonych niebędących płatnikami składek;? Wpłaconych – w przypadku ubezpieczonych będących płatnikami składek oraz osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność.

W informacji takiej zawarte są również dane o zwaloryzowanym kapitale początkowym, informacje o zwaloryzowanych składkach na ubezpieczenie emerytalne, informacje o składkach należnych i przekazanych do OFE.  Przede wszystkim ubezpieczony otrzymując informację o stanie konta powinien sprawdzić swoje dane identyfikacyjne i adresowe; czy na informacji wykazane są wszystkie składki za dany rok. Zapisy znajdujące się na koncie ubezpieczonego dokonywane są na podstawie dokumentów przekazywanych za daną osobę przez płatnika składek (np. pracodawcę). W związku z tym, gdy ubezpieczony stwierdzi nieścisłości w informacji z ZUS, powinien w pierwszej kolejności zwrócić się do płatnika, aby ten sprawdził poprawność przekazanych do ZUS dokumentów i sprostował dane związane z ubezpieczeniami. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości płatnik składek powinien – w terminie 30 dni od dnia przekazania ubezpieczonemu informacji o sposobie rozpatrzenia wniosku o sprostowanie danych – przekazać do ZUS korygujące lub brakujące dokumenty ubezpieczeniowe. Dopiero gdy płatnik nie znajdzie błędów w przekazanych dokumentach i tym samym nie uwzględni wniosku o sprostowanie danych lub gdy płatnik już nie istnieje, ubezpieczony powinien zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, przedstawiając dokumenty potwierdzające wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kopię informacji.

(Red)